Dýchajte nosom cez deň aj v noci. Poradíme, ako na to

5 min
31 mája, 2023
Zdravé dýchanie nosom zlepší váš spánok
Zdravé dýchanie nosom zlepší váš spánok

Dýchanie nosom vám postupne zmení zdravie k lepšiemu. Bez dýchania by aj tí najtrénovanejší vydržali len pár minút, dýchať skrátka musíme a vieme úplne všetci. Ale nie všetci správne. Ľudia, ktorí vedia dýchať nosom, majú nespornú výhodu v podobe celkovo lepšieho zdravia. Tí ostatní sa to ale môžu naučiť tiež.

Prečo je lepšie dýchať nosom?

1. Ochrana dýchacích ciest: Keď dýchate nosom, vzduch prechádza cez nosné chodby, kde sa filtruje, zvlhčuje a ohrieva. Nosné chodby sú tiež lemované riasinkami, ktoré pomáhajú zachytávať nečistoty a vírusy a bránia im vstúpiť do pľúc. Pri dýchaní ústami sa táto ochrana nekoná a nečistoty a vírusy sa môžu ľahšie dostať do pľúc.

2. Lepšie pre krvný tlak: Dýchanie nosom tiež pomáha udržiavať správny krvný tlak. Ak dýchate ústami, zvýši sa tlak v hrudníku, čo môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku a srdcového tepu. Dýchanie nosom však prirodzene udržuje stabilný krvný tlak.

3. Lepšie pre hydratáciu: Keď dýchate ústami, dehydratujete sa rýchlejšie. Vzduch, ktorý prechádza ústami, vysúša sliznice v ústach a krku, čo môže viesť k dehydratácii. Dýchanie nosom pomáha udržovať vlhkosť v ústach a krku, čo spomaľuje dehydratáciu.

4. Lepšie pre spánok: Dýchanie nosom tiež pomáha uľahčiť spánok. Keď dýchate ústami, vysychajú sliznice v ústach a krku, čo môže viesť k chrápaniu a ďalším problémom so spánkom. Dýchanie nosom udržuje vlhkosť v ústach a krku, čo pomáha udržiavať priechodnosť dýchacích ciest a uľahčuje spánok.

Celkovo teda dýchanie nosom je oveľa prirodzenejší a zdravší spôsob dýchania. Ak máte problémy s dýchaním nosom, môže vám pomôcť návšteva lekára alebo naše tipy, ako sa to naučiť. S každou nocou, ktorú predýchate nosom, sa budete cítiť v lepšej forme a bude vám to aj lepšie „páliť“.

Prečo nedýchať ústami

Dýchanie ústami je väčšinou dôsledkom nejakých problémov – nejaká prekážka v nose, zväčšené mandle, opuch sliznice alebo spánkové apnoe. Niekedy je to tiež len pozostatok zlého návyku, ktorý ste si napríklad vytvorili v určitom období, keď ste dýchali ústami – napríklad z dôvodu alergickej alebo vírusovej nádchy, po nejakom úraze a pod.

Skúste dýchať nosom a spoznáte rozdiel
Je dýchanie ústami nezdravé?

Keďže je dýchanie nosom „to správne“ a prirodzené dýchanie, pokiaľ dýchame ústami, nielenže prichádzame o benefity, ale nesie to so sebou negatíva, napríklad:

  • väčšie riziko zubných kazov
  • zápach z úst
  • deformácia na tvári (obzvlášť u detí)
  • zvýšená únava
  • problémy s prehĺtaním
  • vysušenie ústnej dutiny a nedostatočná tvorba slín

Ako sa odnaučiť spať s otvorenými ústami?

Negatív pri dýchaní ústami je dosť, samostatnou kapitolou je dýchanie ústami počas spánku. Nielenže budú vaše ústa a pery ráno vysušené, ale ani spánok, a tým pádom potrebný odpočinok, nebude toľko kvalitný. A navyše je tu chrápanie, najmä to hlasné, ktoré sa práve deje, ak spíme s otvorenými ústami. Keď budú ústa počas spánku zatvorené, lepšie sa vyspíte vy aj okolie – so zatvorenými ústami totiž nevylúdite tie hlasné dusivé zvuky, ktoré sa spájajú s chrápaním a spánkovým apnoe.

Mouthtaping – prelepenie úst počas spánku

Súčasný trend propagovaný influencermi je prelepenie úst tesne predtým, než si ľahnete. So zalepenými ústami by ste mali spať, aby vás to donútilo dýchať počas spánku nosom. Ale na youtube to propagujú aj niektorí dentisti či ORL špecialisti.

Pomerne dobrou a cenovo dostupnou možnosťou, ako si na noc zalepiť ústa, sú papierové/cievkové/micropore náplasti. Tieto micropore náplasti cez pery nijako zázračne nelepia a nedržia, ale v tomto prípade je to takmer výhoda. Pery prichytia a pri pokuse o nádych pusou narazia vaše telo na ľahký odpor, tým pádom uprednostní nádych nosom – telo si vždy hľadá najjednoduchšiu cestu. V prípade, že by v noci došlo k úplnému upchatiu nosa, prudké otvorenie úst pri lapaní po dychu by túto náplasť odlepilo, minimálne dosť na to, aby vznikol menší otvor na nádych. Ak by ste mali celé ústa pevne prelepené napríklad veľkým kusom kineziologickej pásky alebo iné, tiež by vás najskôr kritický nedostatok vzduchu prebudil. Avšak tápať po tme, v panike, po nejakom rožku pásky, ktorý by sa dal odlepiť, by bolo minimálne veľmi nepríjemné. Pokiaľ zvolíte nejakú lepšie držiacu pásku, prilepte ju hlavne v oblasti pier a okolo úst potom jemnejšie. Jednak nebude taký problém ju odlepiť, jednak si nepokazíte ráno tým, že ako prvý krok po prebudení podstúpite depiláciu chĺpkov okolo pusy.

Alternatívou sú silikónové náplasti, ktoré vám nespôsobia bolesť pri odlepovaní. Dajú sa zaobstarať aj väčšie kusy, ktoré prekryjú ústa. Dajú sa použiť opakovane, avšak aj tak je to drahší variant, ktorý by vás prišiel na niekoľko desiatok eur mesačne.

Môžete vyskúšať rôzne varianty, aby ste našli to pravé presne pre vás. Rozhodne nie je vhodné nalepiť si na ústa čokoľvek. Môžete z toho mať alergickú reakciu a tiež môžete vdýchnuť čiastočky lepidla. Prelepenie úst by mohol byť dobrý pomocník, ako zaistiť v noci dýchanie nosom, určite by ste nemali skúšať varianty, ktoré so sebou nesú zbytočne veľké riziko v prípade komplikácií. Väčšine ľudí sa pravdepodobne nič nestane, ale poznáte to – nešťastie nechodí po horách… Ďalšou možnosťou sú náplasťové stehy, ktorými vertikálne prichytíte pery k sebe. Každopádne by náplasť mala byť hypoalergénna, bežná lepiaca páska by vám mohla spôsobiť nepríjemné podráždenie kože.

Samozrejme by ste lepenie úst mali vynechať, ak máte práve kašeľ.

Ako uľahčiť dýchanie nosom

Dýchanie nosom zlepší sauna i výplachy soľným roztokom
Ako uvoľniť dýchacie cesty

Či už ústa lepíte alebo nie, nie je od veci poobzerať sa po niečom, čo by spriechodnilo cestu dychu cez nos. Nejde o to, aby ste po nociach zápasili s dychom a lepiacou páskou, ale aby ste skúsili vytvoriť vašim ústam prekážku, vďaka ktorej vaše telo uprednostní pre dýchanie nos. Čo je rozhodne správna voľba.

Môžete vyskúšať nejaké pomôcky, ktoré by mali uvoľniť dýchacie cesty. Tieto pomôcky sa väčšinou pohybujú rádovo okolo pár eur, takže postupne sa ich dá vyskúšať viac, keď hneď prvá nebude tá pravá. Recenzie totiž vychádzajú u väčšiny produktov tak pol na pol. Niekomu produkt vyhovuje, pre iného sú to vyhodené peniaze.

  • nosné pásky proti chrápaniu
  • nosné klipsy
  • maska proti chrápaniu

Pokiaľ je problémom vášho upchatého nosa ľahká alergia, tak na alergie často pomôžu aj antioxidanty, výborné účinky ohľadom alergií sa pripisujú pycnogenolu.

Skvelé účinky na lepšiu priechodnosť dychu nosom má naparovanie a hlavne saunovanie. Pobyt v saune má množstvo výhod a voľnejšie dýchanie je jednou z nich. Mnoho ľudí tiež praktizuje výplachy nosa soľným roztokom.

Ako sa naučiť dýchať nosom?

V spánku môžeme teda trénovať dýchanie nosom napríklad pomocou prelepenia úst. Ale čo cez deň? Pokiaľ ste doma, môžete si samozrejme pokojne prelepiť ústa tiež, ale mať večne zalepené ústa nejde.

Našťastie na rozdiel od spánku môžeme svoj dych počas dňa vnímať a kontrolovať, takže to pôjde aj bez pásky.

  1. Prvým krokom je si uvedomiť, že ste sa nadýchli ústami a skúsiť sa aspoň chvíľu sústrediť na nádychy nosom.
  2. Túto vedomú kontrolu potom už len stupňujte. S každým dňom si uvedomíte častejšie situácie, kedy otvárate k nádychu ústa a môžete sa rýchlejšie vedome vrátiť k nádychu nosom.
  3. Môžete skúsiť aj takzvaný mewing, metódu, ktorú rozvinul ortodontista Dr. John Mew. Pri nej ide o správnu polohu jazyka v ústach. Ten by mal byť na hornom podnebí a už táto poloha výrazne sťažuje dýchanie ústami. To znamená, že vám uľahčí dýchanie nosom. Okrem toho by mal mewing mať blahodarný vplyv na zuby a na estetickejší vzhľad tváre.

Vrátiť sa k prirodzenému dýchaniu nosom bude trvať, ale krôčik po krôčiku to zvládnete. Každý nádych nosom navyše oproti nádychu pusou zlepší o kúsoček vašu celkovú zdravotnú kondíciu. Ono dokonca ani samotné dýchanie nosom nie je konečná zastávka. Aj na dýchanie nosom je čo zdokonaľovať, ale o tom zase nabudúce.

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(16)

Spánok

(57)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(6)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(15)

Celostná medicína

(24)