Čo s jesennou depresiou? Liečba svetlom a ďalšie tipy

5 min
30 septembra, 2023
Ako sa zbaviť jesennej depresie?
Ako sa zbaviť jesennej depresie?

Tiež vás trápi jesenná depresia? Oplakávate koniec leta a príchod chladných dní, ktoré sa postupne skracujú? Cítite sa unavení, nič sa vám nechce, nemáte na nič náladu, ste podráždení, prípadne cítite úzkosť? Nie ste v tom sami, veľa ľudí nesie príchod jesene veľmi ťažko a potáca sa na kraji zrútenia.

V skutočnosti ide skôr o splín či sezónnu afektívnu poruchu v súvislosti s ubúdajúcim svetlom a skracujúcimi sa dňami. Zatiaľ čo skutočná depresia nesúvisí so sezónnymi zmenami, tu má znateľný vplyv práve nástup jesene. Nárast tejto poruchy tiež často prebieha v povianočnom období, na konci či začiatku kalendárneho roka.

Aké sú najčastejšie prejavy jesennej „depresie“?

  • Únava
  • Spavosť cez deň, hlavne v popoludňajších hodinách
  • Nesústredenosť
  • Nechuť do práce
  • Podráždenosť
  • Zvýšená chuť do jedla (obzvlášť chuť na sladké)
  • Smutná nálada
  • Úzkosti či prehnané obavy
  • Vyhýbanie sa kontaktom
  • Zníženie libida

Tipy, ako sa zbaviť jesennej depresie

Ak sa s nastupujúcou jeseňou stretávate s podobnými problémami a už s blížiacim sa koncom leta sa dopredu bojíte, že to na vás opäť spadne, máme pre vás niekoľko účinných tipov, ako bojovať so zlou náladou:

Liečba svetlom

Červené a blízke infračervené svetlo nabíja a zlepšuje funkciu bunkových batérií – mitochondrií, ktoré dodávajú telu energiu. Vedci zistili, že vlnové dĺžky svetla dokážu ovplyvňovať biochémiu celého nášho tela. Tým najefektívnejším svetlom v tomto smere je práve červené svetlo (RED) a blízke infračervené (NIR). Obe tieto svetlá prenikajú hlbšie do ľudského tela a pôsobia tak na mitochondrie, bunky, orgány aj endokrinné žľazy.

Červené a blízke infračervené svetlo (ďalej už len NIR) pozitívne pôsobia na:

Ako na jesenné depresie pomocou červeného svetla
Liečba svetlom
  • Regeneráciu a športový výkon

Červené svetlo sa využíva u športovcov pred tréningom na zlepšenie športového výkonu, ale aj po fyzickej aktivite, pretože urýchľuje následnú regeneráciu.

  • Hormonálny systém

NIR prestupuje hlboko tela a posilňuje endokrinné žľazy, na ktoré dopadá. Môže tak pôsobiť napr. na štítnu žľazu alebo podporiť vyššiu produkciu testosterónu a spermatogenézu pri svietení na mužský rozkrok.

  • Pokožku, vlasy a nechty

Červené svetlo so špecifickou vlnovou dĺžkou a NIR dokáže aktivovať syntézu kolagénu, vďaka čomu sa tvorba kolagénu zvýši. Prospievajú potom nielen vlasy a nechty, ale znižuje sa aj tvorba nových vrások a vyhladzujú sa tie staršie.

  • Spánok

Niekoľko štúdií preukázalo, že fototerapia zlepšuje kvalitu spánku a zvyšuje množstvo melatonínu v tele.

  • Psychiku

Fototerapia má preukázateľný vplyv na mozog, psychiku aj náladu. Je tak skvele využiteľný práve na sezónne depresie, ako je tá jesenná, kedy nám chýba dostatok svetla.

  • Dlhovekosť a vitalitu

Vďaka pôsobeniu NIR na mitochondrie, ktoré priamo určujú, ako dlho bude určitá bunka žiť a aj ako rýchlo budeme starnúť, môžeme tento proces ovplyvniť. Doterajšie výsledky v rámci anti aging snaženia sú veľmi sľubné, a preto je táto terapia stále obľúbenejšia.

Spánok

Spánok je najmä v jesenných a zimných mesiacoch dôležitý. A pokiaľ sa neustále cítite unavení a bez energie, je načase sa pozrieť na to, ako kvalitne spíte a čo by ste mali zmeniť, aby ste sa cítili lepšie. Základom je spánková hygiena, ktorej podstatou je režim v zaspávaní a vstávaní, kedy sa snažíme čo najviac pravidelne ľahnúť do postele a približne rovnako aj z nej vstávať. Ďalej je dôležité prostredie a podmienky, za akých spíme. Miestnosť, v ktorej spíme, by mala byť vyvetraná, nemalo by v nej byť viac ako 20 °C, a mala by v nej byť čo najväčšia tma. Pokiaľ vám do izby svietia pouličné svetlá, dôkladne zatemnite okná. V tejto miestnosti by tiež nemala byť žiadna elektronika a určite sa vyhnite sledovaniu televízie, mobilu či počítača tesne pred spaním.

Súčasťou kvalitného spánku je aj vhodný matrac a anatomický vankúš, ktoré optimálne podporia chrbticu a celé telo pri spánku.

Bylinky pre lepší spánok aj náladu

Ak máte problém so zaspávaním alebo sa v noci často prebúdzate a nechcete to riešiť pomocou práškov na spanie, využite tieto osvedčené čaje s bylinkami pre lepší spánok aj náladu.

Pre spánok:

Medovka lekárska

Medovkový čaj vás príjemne uvoľní, upokojí, a navyše má ešte blahodarné účinky na tráviacu sústavu.

Mäta pieporná

Mätový čaj je skvelý pre relaxáciu, uvoľnenie dýchacích ciest, navodenie hlbokého spánku, a dokonca vie aj posilniť imunitu. Je to teda skvelý pomocník práve pre jesenné splíny.

Harmanček pravý

Harmanček slávil úspech aj v lekárskom odvetví, kedy ho lekári odporúčali ako liek proti úzkosti. Jeho pitie večer pred spaním príjemne uvoľní, zbaví prípadných úzkostí, vďaka čomu ľahšie upadnete do spánku.

Pre dobrú náladu:

Lipa srdcovitá

Okrem toho, že v podobe čaju zlepšuje spánok, tinktúra z lipového kvetu prinesie dobrú náladu a navodí pocit harmónie. S dobrou náladou a kvalitným spánkom prichádza aj denná bdelosť a obnovená výkonnosť.

Rozchodnica ružová

Má až zázračné pôsobenie na ľudský organizmus, medzi ktoré patrí zlepšenie pamäti a pozornosť, ale hlavne prináša povzbudenie a zlepšuje náladu. Dokáže vás zbaviť depresie a posilniť celý organizmus. Vďaka jej používaniu sa zase budete cítiť vitálne a uvoľnenie.

Kanna

Táto takmer neznáma africká bylinka vám vykúzli úsmev na tvári. Vie totiž zlepšiť náladu aj prežívanie pozitívnych situácií. V Afrike je hojne využívaná pri magických a duchovných rituáloch, aby si pomocou tejto rastliny zvýšili svoju bdelosť a vyladili si myseľ.

Pobyt vonku

Pobyt vonku ako liek na jesenné depresie
Ako bojovať so zlou náladou

Ako na jesenné depresie? Využite každý deň a každú hodinu, kedy zo zamračenej oblohy vykukne slniečko a vyrazte von do prírody. Užívajte si jesenných farieb, do ktorých sa príroda začne v priebehu septembra prezliekať, medzi ktorými dominuje žiarivo žltá a oranžová. To sú farby, ktoré na nás spoločne so slnečnými lúčmi pôsobia veľmi pozitívne a prebúdza v nás dobrú náladu.

V ideálnom prípade by ste mali každý deň tráviť aspoň hodinu až dve vonku, a to za takmer akéhokoľvek počasia. Na to sú skvelí psí miláčikovia, vďaka ktorých venčeniu sa dostanete von aspoň dvakrát denne hoci len na krátku prechádzku. Vyraziť na jeseň do lesa plného farieb je tiež skvelý nápad, urobená dendroterapia.

Kvalitné teplé jedlo

Správne jedlá pre jesenné obdobie sú tie, ktoré nás zahrejú zvnútra aj zvonku. Hodia sa polievky, zeleninové, strukovinové a na jeseň rozhodne tekvicové.

Tiež je vhodné využiť sezónnych potravín, ako sú jablká, hrušky, slivky, a upiecť z nich voňavé koláče. To poteší nielen telo, ale aj dušu. Ako vám znie napr. orechový koláč s čokoládou alebo jablkový koláč so slaným karamelom? Také jedlo nemôže nezdvihnúť náladu.

Relaxácia

Doprajte si odpočinok a čas na svoje koníčky. Jesenné dni sú ideálne na sledovanie filmov, čítanie knižiek, ručné práce, ale ak máte radšej akčnejšie aktivity, nemusíte sa vzdať ani svojho obľúbeného športovania. Behať sa dá takmer za akéhokoľvek počasia a sú aj športy, ktoré sa dajú praktizovať vonku aj vo vnútri.

Na navodenie dobrej nálady je obzvlášť v jesenných a zimných mesiacoch, kedy je nedostatok slniečka, skvelé saunovanie. Posilňuje imunitný systém, detoxikuje organizmus, omladzuje, lepšie sa po nej spí, a hlavne má doslova až zázračný vplyv na psychiku. Vďaka pobytu v saune sa v tele uvoľňujú endorfíny, ktoré zmierňujú symptómy depresie a znižujú mieru stresu. Po saunovaní odchádzate domov príjemne zrelaxovaní. Pokojne využite aj infrasaunu, ktorá spája účinky saunovania aj infračerveného svetla, o ktorého účinkoch sme sa rozpísali vyššie.

Doplňte telu vitamíny

Zatiaľ čo horčík vám pomôže sa uvoľniť, vitamín C vám pomôže nielen s jesennou nádchou, ale aj s jesenným splínom. Vitamín C je totiž veľmi aktívnym antioxidantom, ktorý pôsobí proti oxidačnému stresu.

Obzvlášť na jeseň nezabudnite ani na vitamín D, ktorého má naše telo s ubúdajúcim slnečným svetlom nedostatok. Náš organizmus si ho bez slnečného žiarenia vyrobiť nedokáže. Vitamín D je pritom dôležitý pre správny vývoj kostí a funkciu imunitného systému. Ideálne ho doplňte vitamínom K2, jedine v tejto kombinácii môžu oba vitamíny plniť svoju funkciu na 100%, pretože sa vzájomne podporujú.

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(60)

Ortopédia

(37)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(8)

Fyzioterapia

(12)

Fitness

(19)

Celostná medicína

(30)