Kadidlový olej na nespavosť aj zápaly. Pomáha aj na stres

8 min
27 marca, 2024
Na čo je dobré kadidlo?
Na čo je dobré kadidlo?

Čo je to kadidlo?

Kadidlo je vonná živica, ktorá sa vylučuje pri odsekávaní kôry stromov kadidlovníka (Boswellia). Charakteristické sú pre neho žltohnedé až zlaté kryštály vznikajúce zasychaním miazgy. Aj preto sa o nich hovorí, že sú slzami alebo krvou kadidlovníkov. Kadidlovníkov existuje niekoľko druhov a odrôd. Rastú aj na neobvyklých miestach s veľmi malým množstvom pôdy av suchých a pustých podmienkach. Bežne sa pestujú v Somálsku, Pakistane alebo Ománe. Živicu je z nich možné zbierať až trikrát ročne, kvalita živice sa odvíja od klímy a pôdy, v ktorej kadidlovník rastie. Kvalitu kadidla určuje jeho farba, čistota, aróma, vek aj tvar. Najkvalitnejšia živica pochádza zo Somálska, odkiaľ čerpá kadidlo aj katolícka cirkev.

Magická vôňa kadidla

Špecifická vôňa kadidla je známa už vyše 5000 rokov. Prvé civilizácie objavili jeho výraznú vôňu, ktorá prekrývala ostatné pachy. Jeho ďalšou prednosťou sú silné antiseptické účinky, preto bolo kadidlo jednou z ingrediencií balzamovacej zmesi u starých Egypťanov. Tiež sa verilo v jeho schopnosť zaháňať zlých duchov, takže sa stalo neoddeliteľnou súčasťou rôznych rituálov. Prostredníctvom mnohých štúdií dnešná veda uznáva kadidlu tento pozitívny vplyv na duchovné rozpoloženie človeka. Potvrdzujú to aj skúsenosti mnohých ľudí, ktoré uvádzajú, že kadidlo pôsobí antidepresívne a zmenšuje úzkosti.

Na čo všetko slúžilo kadidlo?

Kadidlový olej ako prírodný liek na nespavosť
Je kadidlo zdravé?
  • Indické kadidlo (Boswellia serrata) sa v ajurvédskej medicíne používa už po tisíce rokov ako liečebný prostriedok na artritídu, hojenie rán a posilnenie ženského hormonálneho systému. Ajurvéda považovala denné pálenie kadidla za zdraviu prospešné.
  • Už od staroveku bolo v krajinách Blízkeho a Stredného východu kadidlo bežne používané na údržbu ústnej dutiny. Vo forme živice ho žujú, čo zlepšuje zdravie zubov a ďasien.
  • Kadidlo je dodnes súčasťou zdravotnej výbavy Berberov žijúcich v púštnych oblastiach Blízkeho a Stredného Východu.
  • Kadidlo malo v tej dobe vyššiu hodnotu ako zlato, je tiež súčasťou najslávnejšieho príbehu o narodení Ježiša Krista. Jedným z darov troch kráľov, ktorí sa dieťaťu prišli pokloniť, bolo práve kadidlo.

Aké má kadidlový olej účinky?

Aj dnešná moderná doba dokáže priznať kadidlu pozitívny vplyv na ľudský organizmus. V prvom rade boli v kadidle objavené účinné protizápalové účinky. Kadidlo obsahuje hneď niekoľko liečivých látok: seskviterpénové uhľovodíky, monoterpény, dipertény a hlavne kyselinu boswellianovú, ktorá má silný protizápalový účinok a tiež zmierňuje bolesti spôsobené artritídou. Ďalšou jej výhodou je, že nemá žiadne vedľajšie účinky. Kadidlo výrazne zlepšuje prietok krvi cievami poškodenými zápalom, vďaka čomu sa ľahšie liečia kĺby postihnuté artritídou. Protizápalový účinok kadidla sa využíva aj pri liečbe Crohnovej choroby a cýst.

Podľa niektorých štúdií môže kadidlo nájsť uplatnenie aj pri liečbe rakoviny. A potvrdilo sa tiež, že extrakt z kadidla, incensole acetát, preukázateľne znižuje neurologické poškodenie a má pozitívny vplyv na depresie a úzkosti.

Kadidlo má veľké zastúpenie aj v aromaterapii. Uvoľňuje tenzie a stres, má tiež pozitívny vplyv na dýchanie, takže je možné ho využívať na terapiu pri bronchitíde, astme, zápale nosových dutín aj pri alergii. Kadidlo pri masáži alebo v kúpeli zase uľavuje od menštruačných bolestí alebo napríklad pri zápale močového mechúra.

Na čo je dobré kadidlo?

Kadidlo má širokú škálu využitia a pozitívnych účinkov na ľudské telo aj psychiku:

  • Používa sa ako olej do vlasov, ktoré detoxikuje a zlepšuje ich kvalitu, znižuje aj tvorbu lupín.
  • Zlepšuje pružnosť pokožky, pomáha vyhladzovať jemnejšie vrásky, jazvy aj strie.
  • Spevňuje nechty.
  • Posilňuje funkciu imunitného systému.
  • Pomocou špecifickej vône vytvára meditatívnu atmosféru, ktorá zlepšuje sústredenie.
  • Kadidlový esenciálny olej slúži na zmiernenie a prevenciu zdravotných problémov, ako sú úzkosť, problémy so spánkom či zažívacie problémy.
  • Obzvlášť v kombinácii s myrhovým olejom má veľmi silné antimikrobiálne účinky. Prirodzene tak odstraňuje zárodky prechladnutia a chrípky.
  • Uľahčuje trávenie, pomáha detoxikácii tráviaceho systému, zmierňuje nevoľnosť aj nadúvanie, urýchľuje totiž vylučovanie tráviacich enzýmov a pomáha zlepšovať krvný obeh.
  • Jeho upokojujúca, zemitá vôňa uľahčuje zaspávanie a je tak skvelá na nespavosť.

Kadidlový esenciálny olej a jeho použitie

Zaujíma vás, kedy a ako používať kadidlo? Účinky kadidlového oleja sa dá využívať napr. tak, že si nakvapkáte pár kvapiek oleja na ruky a v priebehu dňa ich niekoľkokrát inhalujete. Inhalovať ich môžete aj tak, že do jedného litra horúcej vody dáte jednu čajovú lyžičku kadidlovej tinktúry.

Kadidlový olej sa pre svoje antibakteriálne vlastnosti používa aj do domácich čistiacich prostriedkov, vďaka čomu sa vyhnete chémii. Pre blahodárne účinky na pleť sa pridáva do domácej kozmetiky, napr. do pleťových krémov, šampónov, mydiel či zubných pást. Domácu zubnú pastu si ľahko vyrobíte zmiešaním kadidlového oleja s jedlou sódou.

Na zlepšenie krvného obehu a zmiernenie bolesti kĺbov a svalov si olej z kadidla môžete namasírovať na boľavé miesta. Ale od bolesti pomáha aj jeho inhalácia. Pridajte kvapku oleja do horúcej vody a namočte do nej uterák. Potom si ho môžete položiť na bolestivé miesto alebo na tvár. Úľavu od bolesti prináša aj rozptýlenie kadidlového oleja po miestnosti prostredníctvom difuzéra.

Kadidlový olej je vhodné miešať aj s ricínovým olejom – ako na zdravotné neduhy, tak na kozmetické účely. Môžete si do trochu ricínového oleja kvapnúť kvapku či dve kadidlového esenciálneho oleja alebo miešať 100% kadidlový olej s ricínovým. V takom pomere, aký vám bude vyhovovať.

V akej podobe sa dá kadidlový olej zohnať?

Kadidlový esenciálny olej sa hodí pre aromaterapiu a meditáciu prostredníctvom aromalámp, difúzerov či do kúpeľov. Vyrába sa klasickou parnou destiláciou a má výraznú živičnú vôňu s nádychom citrusov. Pred nanášaním na pokožku by sa mal zmiešať s nosným olejom.

100% kadidlový olej sa naopak používa priamo na pokožku. Vyrába sa šetrnou metódou tlaku a mierneho zahrievania, vďaka čomu obsahuje veľké množstvo účinných látok z kadidlovej živice (na rozdiel od kadidlového esenciálneho oleja). Pre svoju jemnú vôňu sa príliš nehodí do aromalampy a difuzéra. Je možné ho zmiešať s ďalšími olejmi.

Kadidlový olej s levanduľovým olejom

Pre pokojný spánok môžete kadidlový olej zmiešať s levanduľovým olejom a pred spaním si túto olejovú zmes vmasírujte do chodidiel. Masáže chodidiel kadidlovým olejom sú známe už po stáročia, prispievajú k celkovej relaxácii tela a pripravujú telo aj myseľ na pokojný spánok.

Kadidlový olej na vnútorné použitie

Nemusíte sa báť ani vnútorného užívania kadidlového oleja, je všeobecne veľmi dobre znášané a nie sú známe žiadne vážnejšie vedľajšie účinky jeho užívania. Pokiaľ máte problémy s trávením, kvapnite si jednu až dve kvapky oleja do dvoch deci vody alebo do polievkovej lyžice medu. Pri vnútornom použití sa ale uistite, že používate stopercentne čistý olej, nie vonný alebo parfumovaný olej. Väčšina esenciálnych olejov totiž nie je pre vnútorné užívanie bezpečná, ideálne by malo byť na produkte priamo napísané, že je vhodný aj na vnútorné použitie.

Paradoxne je ale aj v tomto prípade oveľa účinnejšia inhalácia alebo lokálna aplikácia kadidlového oleja.

Ako správne páliť kadidlo?

Ako správne páliť kadidlo?

Čo si zaobstarať, než začnete:

  • Kadidelnicu alebo môžete použiť keramickú misku, dôležité ale je, aby odolala žiaru.
  • Uhlíky, predávajú sa v trafike ako uhlíky do vodnej fajky.
  • Zapaľovač alebo horiacu sviečku.
  • Alobal alebo morský kremenný piesok či soľ.
  • Malé kliešte alebo kuchynskú pinzetu.

Misku alebo kadidelnicu môžete vyložiť alobalom, aby ste ich ochránili od žiaru uhlíka. Po použití potom môžete alobal aj so zvyškami vykurovadiel jednoducho vyhodiť. Miesto alobalu môžete do jednej tretiny nádoby nasypať piesok alebo soľ.

Uhlík uchopte do klieští a zapáľte ho. To trvá 3 až 4 minúty, kým sa uhlík rozpáli a začne prskať. Preto nie sú veľmi vhodné zápalky. Dôležité je tiež uhlíky uchovávať na suchom mieste, pretože keď navlhnú, nehoria.

Na horiaci uhlík potom môžete položiť kúsok kadidlovej živice. Po uvoľnení oleja, cca po 2 až 3 minútach, sa začne šíriť vonný dym.

Kadidlo by ste mali páliť max. 15 až 20 minút. Môžete s ním prejsť celý dom, aby sa dym dostal do všetkých kútov alebo len pri ňom sedieť a meditovať. Nikdy ho ale nenechávajte bez dozoru.

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(16)

Spánok

(57)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(6)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(15)

Celostná medicína

(24)