Nespavosť – bábätká

5 min
10 februára, 2022
Nespavosť dojčiat je pomerne častý problém. Trápi aj niektoré bábätká
Nespavosť dojčiat je pomerne častý problém. Trápi aj niektoré bábätká

Máte pocit, že všetky bábätká vo vašom okolí prespia celé dni aj noci, len to vaše oči nezažmúria? A čo keď si prečítate tvrdenia spánkových trénerov, že deti zvládnu prespať celú noc už okolo pol roka? Bojíte sa, že nespavosť bábätka je vaša chyba?

Nespavosť u detí sa vyskytuje u 10 – 30 % detí v závislosti od veku. Najčastejšia je potom u dojčiat, môže sa týkať až polovice bábätiek. Pokiaľ má vaše dieťa problémy so spánkom, rozhodne v tom nie je samo. A to hovoríme o chronickej insomnii, teda dlhodobom probléme. S občasnými bezsennými nocami kvôli nespiacemu bábätku musíte však počítať. Príčinou môžu byť bolesti bruška, rast zubov alebo choroba. Poruchy spánku by potom mali skončiť s vymiznutím problému.

Aké sú najčastejšie príčiny nespavosti u dojčiat?

Faktom zostáva, že dostatočný spánok je pre deti životne dôležitý. Potrebujú ho pre svoj zdravý vývoj, nehovoriac o tom, že aj rodičia si potrebujú oddýchnuť. Preto je dobré odhaliť príčinu dlhodobej nespavosti.

Podľa doc. MUDr. Ivy Příhodové, Ph.D., z Neurologickej kliniky a Centra klinických neurovied, 1. Lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe, je jednou z častých príčin nesprávny spánkový režim a výchovné prístupy rodičov. Zásadnou chybou sú podľa nej nastavenia špecifických podmienok na zaspávanie detí (napr. hojdanie, dojčenie, správanie, jazda v kočíku).

Ďalšími príčinami sú potom napr. zmena režimu, stresujúce udalosti či významný emocionálny zážitok. A v neposlednom rade je to choroba. Či už bábätká niečo bolí alebo sa im kvôli nádche horšie dýcha, akékoľvek zdravotné nepohodlie sa vždy prejaví aj na kvalite spánku.

Čo sa teda na nespavosť u bábätiek odporúča?

Nastaviť spánkový režim, ktorý rešpektuje pravidlá spánkovej hygieny, a dôsledne ho dodržiavať:

Na nespavosť u bábätiek sa odporúča pohodlie vlastnej postieľky
  1. Pre spánkový rytmus je dôležité, aby deti chodili spať a vstávali približne v rovnakom čase. Akýkoľvek výkyv im zbytočne rozhodí režim a bude sa ťažko naprávať.
  2. Cez deň je potom ideálne, keď má bábätko dostatok priestoru na pohyb, pričom s vekom ho postupne pribúda. A tiež je dôležité, aby malo dostatočný prísun denného svetla.
  3. Malým deťom pomáha, keď majú činnosti počas dňa nejaký poriadok. A pred spaním to platí obzvlášť. Je dobré zaviesť nejaký večerný rituál, napr. kúpanie, kŕmenie, maznanie sa a rozprávanie sa. Potom by malo nasledovať samostatné zaspávanie dojčaťa vo vlastnej postieľke.
  4. A s tým súvisí nasledujúci bod. Vlastná postieľka v spálni rodičov. Odborníci totiž tvrdia, že pohodlie, priestor a pokoj vo vlastnej postieľke je pre nespavé dieťatká oveľa vhodnejšie. Neodporúčajú ale dávať postieľku do samostatnej izby, dieťa by malo byť stále blízko rodičom.
  5. Spánku by mali predchádzať upokojujúce činnosti, ktoré dieťa na spánok pripravia. Rozhodne nie je vhodná nejaká fyzická aktivita ani sledovanie televízie.

Čo ďalšie môže pomôcť predchádzať poruchám spánku u bábätiek?

Zavinovačka či spací vak

Častým narušiteľom spánku bábätiek je tzv. moro reflex. To je reflex, s ktorým sa rodíme. Má ochraňovať bábätká v raných fázach ich vývoja. Spustí sa pri akýchkoľvek náhlych zmenách zmyslovej stimulácie (hlasný zvuk, nečakaný dotyk a pod.). To bol jeden z dôvodov, prečo sa malé deti pevne viazali do zavinovačiek. Slúžia na ich upokojenie, pretože bábätká v nich majú pocit bezpečia. Pripomína im prostredie v brušku mamičky. Pri väčších deťoch potom môžete zavinovačku nahradiť praktickým spacím vakom.

Na nespavosť bábätka môže pomôcť aj zavinovačka

Miestnosť na spanie

Dohliadnite na to, aby miestnosť, kde bude vaše bábätko spať, mala správnu teplotu. Pre dojčatá by sa ideálna teplota v izbe mala pohybovať medzi 19 a 21 stupňami Celzia. Tiež by v miestnosti nemali byť žiadne rušivé zvuky. Pokiaľ do nej aj cez okno doliehajú zvuky zvonku, použite tzv. biely šum. Ten môže maskovať nepríjemné zvuky a zároveň pôsobí veľmi relaxačne. Nájdete ho napr. na YouTube, ale existujú aj hračky a prístroje s bielym šumom. V miestnosti by navyše mala byť tma, u malých detí je možné mať malé tlmené svetlo. Ale nič blikajúce alebo príliš výrazné.

Pri ktorých prejavoch pri spánku zbystriť

  • Neprirodzené potenie

Občasné potenie je normálne, ale ak sa bábätko potí veľa a celú noc, treba hľadať príčinu. Miestnosť, v ktorej spí, by nemala byť prekúrená. Pozornosť by ste tiež mali venovať tomu, v čom bábätko spí. Oblečenie by malo byť výhradne z prírodných materiálov. Pokiaľ je v izbe stála teplota okolo devätnástich stupňov, tak by ste to nemali preháňať ani s ostatnými vrstvami. Nemali by ste podceňovať matrac do detskej postieľky. Napr. matrac BABY NATURAL je z prírodných materiálov, je dostatočne vzdušný a neobsahuje žiadne alergény.

  • Chrápanie alebo dýchanie iba ústami

Pokiaľ ide o prechladnutie a nádchu, môžete bábätku pomôcť s lepším dýchaním pomocou zvlhčovania vzduchu. Prehoďte mokrý uterák cez kúrenie alebo navlhčite záclony. Môžete skúsiť aj aromaterapiu, vonná esencia z eukalyptu pomôže uvoľniť dýchacie cesty.

Intenzívne a dlhodobé chrápanie bez zjavnej príčiny (nádcha) ale môže značiť problém. Preto je lepšie poradiť sa s lekárom.

  • Výrazné pauzy v dýchaní

Dýchanie by malo byť pravidelné, ale môže sa stať, že sa pri ňom občas prejavia kratšie pauzy. To nemusí znamenať nič neobvyklé. Pokiaľ sú ale časté, môže byť dôvodom spánkové apnoe. Ide o chorobný stav, pri ktorom dochádza k opakovanému nekontrolovanému zadržaniu dychu po určitú dobu. Najčastejšou príčinou spánkového apnoe detí bývajú zväčšené krčné a nosné mandle.

  • Nepokojný spánok

Môže ísť o syndróm nepokojných nôh, čo je neurologické ochorenie, ktoré sa vyznačuje nutkaním pohybovať končatinami. Narúša spánok, a tým spôsobuje ďalšie zdravotné problémy. Podľa lekárov má neurologické príčiny. Môže byť ale tiež spôsobený nedostatkom železa alebo kyseliny listovej. Aj v tomto prípade je veľmi účinné dodržiavanie spánkovej hygieny, plus doplnenie železa. Dôležitá je včasná diagnóza, než sa začne nedostatok spánku prejavovať na zdravotnom stave bábätka.

ZÁVEROM: Aj keby sa v prvých mesiacoch života bábätiek mala doba ich spánku pohybovať medzi 14 – 16 hodinami, môže to byť veľmi individuálne. Poruchami spánku a nespavosťou trpí až polovica dojčiat. Neprepadajte preto beznádeji, keď vaše bábätko má problémy večer zaspať a v priebehu noci sa často budí. Dôsledným dodržiavaním spánkového režimu a celkovej spánkovej hygieny môžete uľaviť ako jemu, tak sebe. V prípade dlhodobej nespavosti sa ale rozhodne obráťte na svojho pediatra.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(59)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(7)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(17)

Celostná medicína

(28)