Nespavosť u detí narastá!

6 min
18 februára, 2022
Nespavosť u detí v súčasnosti narastá
Nespavosť u detí v súčasnosti narastá

Trápi vaše deti nespavosť? Majú problém večer zaspať a ráno ich nemôžete dostať z postele? Celý deň zívajú a nedokážu sa na nič sústrediť? Nespavosť u detí môže mať príčinu aj v psychike, ale dá sa tomu predchádzať. Poradíme vám, čo s tým môžete robiť.

Ako už ste sa mohli dočítať v predchádzajúcom článku o poruchách spánku u bábätiek, nespavosť u detí nie je celkovo až taký ojedinelý jav. Príznaky sú podobné: dlhé večerné zaspávanie, časté prebúdzanie sa v noci, únava cez deň. Príčiny sa však s vekom pomerne líšia.

Nespavosť u detí predškolského veku

Rovnako ako u mladších detí býva, aj v prípade predškolského veku, častou príčinou nespavosti nesprávna spánková hygiena. Tentokrát však nejde o zlé zaspávanie, ale skôr o spôsob trávenia času počas dňa. Hlavne večer pár hodín pred spaním.

Aj pre väčšie deti je vhodné dodržiavať rituály predtým, než si ľahnú k spánku. Čokoľvek, čo pomôže ich telo aj myseľ nasmerovať k tomu, že sa blíži čas odpočinku, je pre deti prospešné. Vďaka dochádzke do predškolských zariadení ich dni začínajú dostávať akýsi poriadok. Preto je dobré v tom pokračovať aj doma po návrate zo škôlky. Dieťa by malo mať dostatok pohybovej aktivity a rovnako postačujúci prísun denného svetla. Ale k večeru by sa mali činnosti postupne upokojovať. Spať by malo chodiť v rovnakom čase, a to aj cez víkend.

Nespavosť u detí školského veku

V prípade školopovinných detí sa dostávajú do popredia psychické príčiny nespavosti a porúch spánku. Staršie deti už citlivejšie vnímajú medziľudské vzťahy, či už je to v rodine alebo v škole. Takže na ne viac dolieha emocionálna klíma v danom prostredí. Hádky rodičov, porovnávanie sa so súrodencami a rovesníkmi, problémy s kamarátmi. To všetko môže mať negatívny vplyv na ich psychické rozpoloženie.

Aj samotná škola môže byť pre deti veľmi stresujúca. Odvíja sa od toho, ako sa dieťaťu podarí porovnať s nárokmi, ktoré sú naň kladené. A to či zo strany školy alebo zo strany rodičov. Nemenej dôležité je tiež, ako dieťa zapadne do kolektívu a ako prebieha komunikácia s rovesníkmi. Škola je bohužiaľ aj miestom, kde sa nezriedka objavuje šikanovanie. Všetok ten stres sa potom môže odraziť práve v nespavosti a ďalších poruchách spánku.

Nespavosť v puberte

U dospievajúcich sa niekedy vyskytuje tzv. syndróm odkladanej spánkovej fázy. Ten spadá pod poruchy spánkového rytmu. Dospievajúci potom zaspávajú až niekoľko hodín po polnoci, vďaka čomu majú problém s ranným vstávaním. Zato večer sú plní energie a opäť nemôžu zaspať skôr. Problematické je to v kombinácii so školskou dochádzkou, ktorá je zameraná hlavne na dopoludňajšiu výučbu. V škole ich trápi únava a majú problémy sa sústrediť.

Podľa výskumov adolescenti trpiaci nekvalitným alebo nepravidelným spánkom mávajú zhoršený školský výkon v porovnaní so spolužiakmi bez problémov so spánkom. Navyše zažívajú stavy nepokoja a bolesti nôh pred zaspávaním, často chrápu, ráno vstávajú len s veľkými ťažkosťami, cez deň majú problémy s koncentráciou, trpia ospalosťou a zaspávaním počas vyučovania.

Aj na nespavosť v puberte stále platí dodržiavanie spánkovej hygieny

Ako na poruchy spánku u detí?

  • Pokiaľ dieťa nedokáže večer zaspať a aj po polhodine sa stále prevaľuje v posteli, malo by sa na chvíľu venovať nejakej relaxačnej činnosti. Tými sú napr. čítanie knižky alebo počúvanie hudby. Akonáhle sa dostaví únava, môžu znova zaľahnúť. Pozor, medzi tieto relaxačné činnosti rozhodne nepatria aktivity na mobilnom telefóne alebo na počítači. Tým by sa naopak malo dieťa pred spaním vyhýbať.
  • V ideálnom prípade by sa už aj u tých menších detí cca od 3 rokov nemal vyskytovať spánok počas dňa. Pokiaľ sa dieťa cíti v priebehu dňa unavené, je vhodné zmeniť prostredie a vykonávanú činnosť. Zvoľniť fyzickú aktivitu, ísť sa prejsť von alebo aspoň vyvetrať v miestnosti, kde sa nachádzate.
  • Rovnako ako u dospelých platí, že posteľ by mala slúžiť iba na spanie. Deti často robia tú chybu, že na posteli trávia väčšinu svojho voľného času. Píšu v nej úlohy, hrajú na mobile alebo telefonujú, sledujú na notebooku seriály, dokonca na posteli jedia. K týmto činnostiam naopak slúži písací stôl a stolička, prípadne nejaké kreslo alebo sedací vak.
  • Nepodceňujte ani matrac v posteli, ten by mal byť dostatočnou oporou pre ich rastúce telá. Pre deti sa hodí skôr tvrdší matrac kvôli správnemu vývoju chrbtice.
  • Izba na spanie by mala byť tichá, tmavá, neprekúrená a vyvetraná.
  • Pokiaľ sa dieťa v noci prebudí, rodič by mal zistiť, čo dieťa potrebuje. Často ho stačí iba upokojiť, aby mohlo pokračovať v spánku.
Stres je pre deti rovnako nebezpečný ako pre dospelých

Čím sa líši spánok detí od dospelých?

Spánok detí je oveľa povrchnejší ako u dospelých, takže sa častejšie budia počas noci. Postupom veku sa potreba spánku skracuje, naopak spánok sa prehlbuje. Deti do troch rokov väčšinou spia aj cez deň, potom už je vhodnejšie od denného spánku postupne ustupovať. Je to preto, aby bol o to kvalitnejší a hlbší spánok v noci.

Problém dnešnej doby?

Podľa skúseností pediatrov sa u detí vyskytujú poruchy spánku a hlavne nespavosť viac ako predtým. Môže to súvisieť s narastajúcim stresom všeobecne v spoločnosti. Deti, hoci sa ich to samotných nemusí týkať, často preberajú pocity a obavy svojich blízkych. Ak sa napr. rodičia alebo starí rodičia trápia a boja sa súčasného vývoja situácie okolo pandémie, môže sa to preniesť aj na deti.

Preto by ste mali s deťmi o svojich obavách hovoriť. Keď sa ich snažíte skrývať, deti to často ešte viac vydesí. Naopak sa ich môžete pokúsiť upokojiť tým, že sa o tom spoločne porozprávate. A uistíte ich, že sa nemajú čoho báť.

ZÁVEROM: Zatiaľ čo najmenšie deti trpia nespavosťou prevažne kvôli zlému spánkovému režimu a bolestiam či chorobám, u starších detí už sa pridávajú psychické problémy a stres. U detí v puberte potom často dochádza k nočnému ponocovaniu, či už s kamarátmi alebo pri mobiloch a počítačoch. Problém je, že dlhodobý nedostatok kvalitného spánku má veľký vplyv na duševné aj fyzické zdravie detí a dospievajúcich. Preto by rodičia mali dohliadať na dodržiavanie základných pravidiel spánkovej hygieny.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(16)

Spánok

(57)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(6)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(15)

Celostná medicína

(24)