Otužovanie: utrpenie alebo radosť?

6 min
27 júna, 2022
Nemajte strach z otužovania! Otvorí vám netušené obzory.
Nemajte strach z otužovania! Otvorí vám netušené obzory.

Predstavte si kúpeľ v ľadovej vode. Možno vašim telom prejde odpor, možno dokážete navodiť aj husiu kožu či tisíce ihličiek. Ale musí to byť vždy tak? Čo je za tým všetkým? A prečo je otužovanie toľko in? Je táto aktivita skutočne o utrpení alebo môže byť aj o radosti?

Všetko zlé je na niečo dobré, hovorí osvedčené príslovie. Doba covidová a boom s otužovaním sú toho jasným príkladom. Kadekto sa totiž počas dlhých lockdownov zamýšľal nad tým, ako zvýšiť svoju prirodzenú imunitu. A dávno objavené sa znovu potvrdilo ako ten najlepší smer. Totiž, že cez otužovanie vedie najľahšia cesta k zvýšeniu odolnosti tela. A nestojí to ani cent.

O jeho prínose vedeli už starogrécki filozofi. Chodili bosí alebo sa celoročne kúpali v rieke. Ono totiž takéto úzke spojenie s prírodou, ktoré sme bohužiaľ v dnešnej komfortnej dobe väčšinou stratili, má ďalekosiahly vplyv na celý náš organizmus.

Prečo sa otužovať

Zoberme to po poriadku. Zo zdravotného hľadiska je otužovanie prospešné:

  • ako účinná obrana proti vírusom a baktériám
  • pre zvýšenie psychickej rovnováhy
  • na zlepšenie funkcie lymfatického systému
  • na posilnenie činnosti srdca a krvného obehu
  • na zníženie alergických prejavov
  • v boji s celulitídou

Niektorí otužilci sa vďaka pravidelnému kúpaniu vo vode o teplote okolo nuly zbavili aj bolesti chrbta. Záleží samozrejme na tom, aká bola príčina ich problémov. V každom prípade však možno potvrdiť, že pri tomto druhu otužovania sa vďaka nahromadeniu väčšieho množstva krvi z vnútorných orgánov vyplavujú škodlivé látky a telo sa celkovo prečisťuje.

Okrem pevnej imunity, nižšej chorobnosti a vyrovnanej psychiky vám môže táto aktivita dodať viac trpezlivosti a pevnej vôle. S pravidelným otužovaním zrazu zistíte, že vaše telo toho zvládne oveľa viac, než ste si mysleli. Táto sebaistota sa prenesie aj do riešenia každodenných záležitostí a ľahšie tak budete čeliť problémom.

Ideálna doba pre začiatok

A kedy začať s otužovaním? Práve teraz, v čase, keď do tuzemskej vonkajšej vody vojde aj ten najväčší teplomilec. Ak vytrváte a budete chodiť pravidelne dvakrát až trikrát týždenne aj v jesenných mesiacoch a ďalej, tak už na Vianoce sa môžete považovať za právoplatného otužilca.

Zrejme sa potom odvážite aj do diery vysekanej v ľade. A zažijete to, čo je pre mnohých otužilcov návykové. Nával noradrenalínu, ktorý rozprúdi radosť vo vašom tele. Je totiž vedecky dokázané, že pri teplote vody okolo 4 stupňov Celzia sa hladina tohto hormónu dvíha až o 250 percent. Áno, to preto sú tí naháči v čapici s brmbolcom tak vysmiati.

Prečo sa otužovať? Pre zdravie, krásu aj psychickú pohodu.

Ako začať s otužovaním

Existuje ale viac ciest, ako začať s otužovaním. Napríklad chôdzou naboso. Leto je pre túto aktivitu taktiež ideálnou štartovou pozíciou. Nemusia sa z vás stať barefootoví nadšenci, stačí vyzuť topánky len na chvíľu, napríklad pri prechádzke v lese.

K vytúženému cieľu sa jednoducho priblížite aj prostredníctvom otužovania v sprche. Napríklad v súčasnej dobe populárny ľadový muž Wim Hof ​​odporúča nasledujúci postup: Prvý týždeň si po teplej sprche pustite na 30 sekúnd studenú vodu. Druhý týždeň vydržte so studenou o pol minúty dlhšie, tretí týždeň pridajte ďalšiu polminútu a štvrtý týždeň zvýšte limit na 2 minúty. Na konci štvrtého týždňa pocítite žiadaný efekt. Vaša myseľ dokáže potlačiť pocit chladu a telo už nebude reagovať šokom.

Wim Hofovo učenie je ale založené predovšetkým na práci s dychom. Podľa neho sa má človek pred vstupom do studenej vody 30- až 40-krát zhlboka nadýchnuť a potom zadržať dych na tak dlho, ako dokáže. Až vám to bude nepríjemné, nadýchnite sa a potom zadržte dych znova na 10 až 15 sekúnd. Tento postup radí Wim Hof ​​zopakovať dvakrát až trikrát. Vďaka tomu sa vaše telo lepšie okysličí a vydáte tak zo seba aj väčšie množstvo energie.

Čo radšej nerobiť

Pozor však na základné chyby pri otužovaní. Majte na pamäti, že je potrebné postupovať pozvoľna avšak sústavne. Prvé pozitívne účinky na sebe pocítite za 3 až 4 týždne. Pokiaľ ale z nejakého dôvodu na dlhší čas otužovanie vynecháte, počítajte s tým, že je nutné začať znova takmer od začiatku. Vyvarovať by ste sa mali kúpaniu v ľadovej vode bez pokrývky hlavy, pretože ju nechráni žiadny tukový obal, a preto je ľahšie náchylná na prechladnutie.

Záverom

Studená voda je pre mnohých často veľmi nepríjemná, avšak po nejakej dobe pravidelného otužovania človek zistí, že obávané zviera je vlastne celkom krotké, a nakoniec aj prítulné. A čo viac, otvorí vám netušené obzory.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(19)

Spánok

(63)

Ortopédia

(41)

Masáže

(9)

Kúpele

(7)

Joga

(8)

Fyzioterapia

(14)

Fitness

(19)

Celostná medicína

(34)