Chrbát musí mať pevné nervy – nervy vyživte a dobre sa vyspite

6 min
26 júla, 2022
Podporte svoj chrbát aj nervy vhodnými vitamínmi
Podporte svoj chrbát aj nervy vhodnými vitamínmi

Život v dnešnom svete je stále psychicky náročnejší, zo všetkých strán sa na nás valia negatívne správy, zle spíme a nevieme odpočívať. Najčastejšie to odnáša práve chrbát. Ale čo s tým? Ako si môžeme pomôcť?

Začnite od začiatku

Bolesť chrbta je často až dôsledok všetkého negatívneho, čo na svoj chrbát naložíme. A to ako fyzického, tak psychického. Postupne sa na nich podpíše zlé držanie tela, spánok na nekvalitných matracoch, nesprávny a jednostranný pohyb, ale aj psychická nerovnováha, stres, depresívna nálada a dlhodobé psychické rozrušenie.

Ako na správne držanie tela sme už písali, radili sme vám aj aká je najlepšia poloha pre spánok, pri ktorej neutláčate nervy a nebudíte sa potom celí rozlámaní. Dôležitý je aj kvalitný matrac s vhodným anatomickým vankúšom. Nič z toho rozhodne nepodceňujte, pretože nielen nervy, ale aj chrbát máte iba jeden. Navyše dlhodobé držanie nevhodnej polohy, či už pri denných činnostiach alebo pri spánku, môže viesť až k napríklad útlaku nervu v bedrovej chrbtici. Také degeneratívne zmeny chrbtice sa potom už oveľa horšie riešia a ich liečba je dlhodobá.

Nezabúdajte ani na správny pohyb, môže to byť chôdza, jazda na bicykli, plávanie alebo špeciálne cvičenia na chrbát. Rovnomerným zaťažením svalov a vhodným natiahnutím celého tela môžete predísť radu problémov s chrbtom aj celého pohybového aparátu.

Psychika je pre náš zdravotný stav tiež veľmi dôležitá. Život v strese môže mať negatívny vplyv na naše psychické aj fyzické zdravie. V mnohých prípadoch sa o psychike hovorí ako o častej príčine bolesti chrbta. Stresu sa niekedy nevyhnete, avšak jeho dopady môže zmierniť duševná hygiena, ktorej súčasťou sú aj meditácie.

A čo nervová sústava? Ako pomôcť jej?

Nervová sústava riadi organizmus prostredníctvom špecializovaných buniek – neurónov. Podstatou riadenia je rýchle odovzdávanie vzruchu (podráždenia) z jedného miesta na druhé. Súčasťou centrálnej nervovej sústavy je potom miecha a mozog. Miecha je zodpovedná za riadenie jednoduchých reflexov, napríklad odtiahnutie končatiny pri bolestivom podnete (keď si popálime ruku o horúci hrniec). Navyše vedie informácie zo zmyslových buniek do mozgu a z mozgu k svalom.

Mozog sa skladá z predĺženej miechy a jednotlivých častí ako je napr. medzimozog, mozoček, stredný mozog,… Tieto riadia napr. reakcie tela pri rôznych emocionálnych stavoch (smútok, šťastie), udržujú stále prostredie v tele, ležia v ňom zrakové, sluchové, hmatové, čuchové a chuťové centrum, riadia inštinktívne správanie, koordinujú zmyslové vnímanie a pohyby a v neposlednom rade riadia životne dôležité funkcie ako je dýchanie.

To je len okrajový zoznam toho, za čo všetko je náš nervový systém zodpovedný. Na nasledujúcich riadkoch vám poradíme, akými vitamínmi môžete podporiť jeho funkcie a pomôcť im v ich regenerácii.

Podpora regenerácie nervov

Ochorenie nervovej sústavy sa vyznačuje nedostatkom energie a vitality, celkovou únavou a tiež častejšie sa objavujúcimi depresívnymi náladami. V dôsledku toho vám môžu tŕpnuť nohy a pociťujete bolesti svalov, kĺbov a chrbta.

Vysoké dávky vitamínov skupiny B, pomáhajú v nastolení psychickej rovnováhy a podporujú celkovú regeneráciu nervov. Pokiaľ ich budete užívať v preparátoch, ktorých cieľom je obnova poškodených nervov, bývajú často doplnené o ďalšie látky ako je kyselina pantoténová, alfa-lipoová alebo bylinné extrakty (napr. z vínnej révy). Tie totiž podporujú ich účinnosť a výsledný efekt na organizmus.

Odporúčame taktiež preparáty s extraktmi ginka, ktoré zvyšuje prekrvenie, čím zlepšuje zásobenie nervových buniek kyslíkom a živinami.

S obnovou poškodených nervov môžu pomôcť vitamíny a lekárske preparáty

Vitamíny na nervy

Vitamíny skupiny B vedia pomôcť udržiavať náš nervový systém v dobrom stave. Odporúča sa ich užívať súčasne, aby sa ich účinok rozložil na celkovú činnosť nervovej sústavy a mozgovú činnosť. Sú to:

Vitamín B1 (tiamín)

Tento vitamín je dôležitý pre činnosť niektorých enzýmov, hrá úlohu pri štiepení cukrov a škrobov (a tým aj vzniku potrebnej energie pre naše fungovanie), podporuje normálnu činnosť svalov, nervového systému a srdca. Navyše bráni v nadmernej produkcii kyseliny pyrohroznovej, ktorá spôsobuje nervozitu. Vitamín B1 tak prispieva k odstráneniu netrpezlivosti, zmätenosti ak posilneniu pamäte.

Kde ho nájdeme: v nelúpaných obilninách, mede, orechoch, mäse či pivovarských kvasniciach

Vitamín B2 (riboflavín)

Tento vitamín hrá dôležitú úlohu v aktivitách radu enzýmov, podieľajúcich sa na štiepení a využití sacharidov, tukov a bielkovín, ale aj produkcii energie vo vnútri buniek. Prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy, znižuje mieru únavy a vyčerpania.

Kde ho nájdeme: v pečeni a mlieku, ďalej vo vajciach, nemletých bielkovinách a pivných kvasniciach

Vitamín B3 (niacín)

Má veľký podiel na aktivitách radu enzýmov, ktoré sú súčasťou celkového metabolizmu sacharidov, tukov a aminokyselín. Niektoré z týchto enzýmov pôsobia aj pri nervovom a tráviacom systéme, produkcii pohlavných hormónov a taktiež pri udržiavaní zdravej kože. Vitamín B3 sa odporúča pri liečbe úzkostí, nervozity či depresie.

Kde ho nájdeme: v pečeni, chudom mäse, hydine a rybách, orechoch, pivovarských kvasniciach, slnečnici, fazule, hrachu, mlieku, vajciach a mrkve

S obnovou poškodených nervov môžu pomôcť vitamíny a lekárske preparáty
Regenerácia nervov a ginko biloba

Vitamín B6 (pyridoxín)

Vitamín B6 sa podieľa na rozklade a zužitkovaní bielkovín, cukrov a tukov z potravy, na uvoľnení zásob cukrov v pečeni a svaloch a ich premenu na energiu. Podporuje trávenie a zdravie kože. Ovplyvňuje funkciu centrálneho nervového systému a hormónov. Tiež sa podieľa na vzniku neurotransmiterov, ako je serotonín a dopamín, ktoré sú potrebné na zabezpečenie prenosu impulzov medzi jednotlivými neurónmi a nervovými bunkami. Serotonín je potom zodpovedný za našu náladu a emócie a tiež spánok a chuť do jedla.

Kde ho nájdeme: v pečeni, kurčatách, rybách, hrubej obilnej múke, pšeničných klíčkoch, vo vajciach, banánoch a zemiakoch

Vitamín B12 (cyanocobalamín)

Ten je nevyhnutný na tvorbu nových buniek, v čom mu pomáha kyselina listová. Ľudský organizmus potrebuje vitamín B12 na tvorbu fosfolipidov bunkových membrán (potrebných na správny prenos nervových vzruchov) a myelínových puzdier (kryjúcich nervové bunky a zrýchľujúcich vedenie nervových vzruchov).

Kde ho nájdeme: pečeň a obličky, ryby, vajcia a syry

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(59)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(7)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(17)

Celostná medicína

(28)