Spať s vankúšom alebo bez?

3 min
19 decembra, 2022
Bolí vás ráno za krkom? Môže vám pomôcť spanie bez vankúša.
Bolí vás ráno za krkom? Môže vám pomôcť spanie bez vankúša.

Stretávate sa s problémami s krčnou chrbticou? Budíte sa celí rozlámaní? S bolesťou hlavy? Možno je na čase vyskúšať spanie bez vankúša. Avšak pozor, nehodí sa pre každého.

Bábätká a batoľatá do troch rokov majú ohľadom vankúša pomerne jasno. Tým jediným sa väčšinou odporúča zaobísť sa pri spaní bez vankúša. Pri najmenších je to hlavne z obozretnosti pred udusením, pri väčších potom kvôli správnemu vývoju ich chrbtice. Spia totiž často radi na brušku a vankúš pod hlavou by viedol k nadmernému namáhaniu chrbtice.

Dospelý si väčšinou spánok bez vankúša dokáže predstaviť len ťažko. Názory odborníkov sa rôznia, avšak keď problémy neodchádzajú, stojí za to experimentovať.

Nesprávne návyky ničia vašu chrbticu. Pomôže spánok bez vankúša?

Kedy sa oplatí spanie bez vankúša vyskúšať?

Pri bolestiach krčnej chrbtice

Večery pri televízii s hlavou zalomenou na opierke gauča. Nadýchaný vankúš alebo dokonca niekoľko vankúšov na sebe pod hlavou. Zlozvyky, ktoré dokážu s vašou chrbticou zatočiť tak, že na druhý deň nie ste schopní otočiť hlavu na stranu. Nie je nič jednoduchšie ako skúsiť dať vášmu chrbtu voľnosť. A samozrejme podporiť ich vhodným cvičením. Spočiatku sa to síce môže zdať horšie, ale akonáhle si telo zvykne, dostaví sa úľava.

Keď vás trápia migrény

Niektorí ľudia uvádzajú, že sa vďaka spaniu bez vankúša zbavili opakujúcich sa bolestí hlavy. Možno to bude aj váš prípad. Každopádne bolesti hlavy veľmi často spôsobuje práve preťažená krčná chrbtica.

Keď radi spíte na bruchu

Všetko so všetkým súvisí. Ak spíte často na bruchu, potom sa zrejme stretávate s vyššie spomínanými problémami. Spánok na bruchu nie je podľa odborníkov pre váš chrbát ideálny. Krk zdvihnutý príliš vysoko navyše vychýlený na stranu, zvyšuje napätie vo svaloch v oblasti krčnej chrbtice. Pokiaľ si však túto polohu nedokážete odriecť, potom práve pre vás je zdravé spať bez vankúša.

Odborníci tiež odporúčajú si podložiť pri spaní na bruchu radšej polovicu hrudníka a rameno strany, na ktorú ste otočení tvárou.

Spánku bez vankúša sa nemusíte brániť ani v prípade, že radi spíte na chrbte. Takáto zmena môže byť veľmi pozitívna.

Pri reumatickej chorobe

Rovnako tak kladnú skúsenosť so spaním bez podloženej hlavy mávajú aj ľudia trpiaci Bechterevovou chorobou. Odporúčajú vyskúšať spanie buď bez vankúša alebo s čo najmenším podložením hlavy. Spať by mali na chrbte a oproti iným sa im odporúča aj poloha na bruchu. Dôvodom tohto počínania je snaha predísť ďalšiemu zakrivovaniu chrbtice, a tým aj ochrana dostatočnej kapacity pľúc.

Keď chcete ušetriť

Viete, že vankúš by ste mali vymeniť za nový každé dva až tri roky? Približne za takú dobu pravidelného používania stráca svoju funkciu optimálne podpery hlavy. Spanie bez vankúša môže byť teda lákavou alternatívou pre tých, ktorí chcú predísť problémom s chrbticou a zároveň ušetriť.

Niekedy je zdravé spať bez vankúša. Ale jedine s dobrým matracom.

Komu spánok bez vankúša nesvedčí?

Nie každému ale takáto zmena prospeje. Ľudia, ktorí spia väčšinu noci na boku, sa bez patričnej opory hlavy nezaobídu. Dobre zvolený vankúš udrží ich chrbticu v žiaducej rovine.

Rovnako tak sa bez vankúša neodporúča spať ľuďom, ktorí už si vplyvom nesprávnych návykov vypracovali zaguľatený chrbát.

Na spánok bez vankúša zabudnite aj v prípade, že nemáte kvalitný matrac. Bez neho totiž nemá telo dostatočnú oporu a môžete si spôsobiť viac škody ako úžitku.

Záverom

Všeobecne sa dá povedať, že pre kvalitný odpočinok počas spánku je žiaduce dať si pod hlavu nízky vankúš alebo žiadny. Bude sa vám lepšie dýchať aj odpočívať. Ak sa nemôžete rozhodnúť, či spať s vankúšom alebo bez, vezmite do úvahy vašu najčastejšiu polohu pri spaní a váš zdravotný stav. Spať sa dá nakoniec aj s vankúšom vedľa hlavy a v prípade potreby ho použiť. V každom prípade ale nezabúdajte na kvalitný matrac.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(59)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(7)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(17)

Celostná medicína

(28)