Studené končatiny bez zjavnej príčiny – čo za tým väzí?

7 min
22 januára, 2023
Trápia vás studené ruky a nohy? Preverte funkčnosť cievneho systému.
Trápia vás studené ruky a nohy? Preverte funkčnosť cievneho systému.

Máte často ruky a nohy ako ľad a neviete, čím to je? Môže to byť bežný jav spojený so zimným obdobím, ktorý signalizuje, že vaše telo vlastne funguje správne. Niekedy ale môže byť príčinou studených končatín vážnejšie ochorenie alebo nezdravý životný štýl. Ako pocity chladu zmierniť svojpomocne a kedy je naopak lepšie vyhľadať pomoc lekára?

Vážna vec alebo banalita?

So studenými končatinami sa v chladnom prostredí stretnete úplne bežne. A je to tak správne. Pokiaľ dôjde k ochladeniu, prietok krvi do rúk a nôh sa zníži, aby bola zaistená cirkulácia krvi v najdôležitejších častiach tela a tým boli udržiavané v teple. Počas zimného obdobia alebo sychravého počasia tak nejde o nič neobvyklé.

Niektorí ľudia sa s týmto prejavom stretávajú viac ako ostatní, ale aj to môže byť prirodzené. Podstatne častejšie môžu studené ruky a nohy trápiť ženy alebo osoby s nízkym množstvom telesného tuku. Pokiaľ sa ale s týmto problémom stretávate celoročne, je potrebné zistiť príčinu.

Najčastejšie príčiny studených rúk a nôh

Pre správnu cirkuláciu krvi v celom organizme je potrebné mať v poriadku cievny systém, ktorý sa stará o termoreguláciu. Príčinou chladných rúk a nôh tak môžu byť všetky choroby alebo vonkajšie vplyvy, ktoré majú vplyv na stav a priechodnosť našich ciev:

1. Nezdravý životný štýl

Cirkulácia krvi sa výrazne znižuje napríklad vplyvom sedavého zamestnania. Ďalším rizikovým faktorom je fajčenie alebo vysoký cholesterol zo stravy plnej nezdravých tukov a cukrov. Zlé návyky môžu vyústiť až k kôrnateniu tepien a ateroskleróze.

2. Stres a psychická záťaž

K zúženiu ciev dochádza aj vo chvíľach, kedy sme vystavení nadmernej miere stresu a kedy sa do žíl vyplavuje adrenalín. Telo sa pripravuje na obranú reakciu a srdce začne sťahovať krv z končatín do svalov. Chodidlá a dlane potom nie sú dostatočne prekrvované.

3. Anémia

Studené ruky a nohy majú aj ľudia so zníženou koncentráciou hemoglobínu v krvi, teda ľudia trpiaci chudokrvnosťou spôsobenou nedostatkom železa alebo vitamínu B12 či chronickým ochorením obličiek. Pri anémii nie je cievny systém schopný zaistiť optimálnu cirkuláciu a okysličenie tkanív.

4. Cukrovka

K zníženiu krvných zásob v niektorých tkanivách ak zúženiu tepien dochádza aj pri dlhodobo vysokej hladine cukru v krvi. Neliečená cukrovka môže viesť až k diabetickej neuropatii, pri ktorej dôjde k poškodeniu nervov. Pocit studených končatín je potom sprevádzaný aj brnením, pichaním, pálením a celkovým znecitlivením končatín.

5. Hypotyreóza

Optimálny chod metabolizmu môže byť narušený v prípadoch, keď dochádza k zníženiu produkcie hormónov štítnej žľazy. Nedostatočná činnosť tejto žľazy je spojená s pocitmi chladu a zimomrivosťou. Funkciu štítnej žľazy narúšajú autoimunitné ochorenia, zápaly, nádorové ochorenia, ale aj nízky energetický príjem.

6. Raynaudova choroba

Pokiaľ je pocit chladu v prstoch sprevádzaný aj bolesťou, bielaním alebo stratou citlivosti, môže sa jednať o tzv. Raynaudov syndróm, teda o funkčnú poruchu periférnych tepien. Drobné tepny a tepničky sa kŕčovito sťahujú a znemožňujú tak zásobenie postihnutých oblastí okysličenou krvou. S prejavmi choroby sa môžete stretnúť aj na nose, ušiach alebo na perách.

Vo všetkých týchto prípadoch je žiaduce konzultovať svoj stav s lekárom. Spozornieť by ste mali aj vtedy, keď v chodidlách cítite chlad, ale na dotyk pokožka chladná nie je. Tieto problémy môže spôsobovať poškodenie nervov alebo nervová porucha.

Ako podporiť krvný obeh a termoreguláciu?

Masírujte si ruky aj nohy, aby ste podporili správne prekrvenie
Masáže vaše nohy prekrvia a zahrejú

V prípade, že ste vylúčili vplyv ochorenia, môžete si od studených nôh či rúk uľaviť sami zavedením niekoľkých opatrení:

1. Pravidelne sa hýbte

Pohyb je najdôležitejším preventívnym opatrením proti studeným končatinám a prispieva k zlepšeniu pružnosti ciev. Stačí obyčajná chôdza, pokiaľ jej je dostatok alebo ak aspoň na chvíľu preruší dlhé sedenie. Keď nemáte priestor na chôdzu, je vhodné z času na čas s končatinami aspoň zahýbať, zakrúžiť, prepnúť ich a pod. Pri akomkoľvek pohybe sa totiž prietok krvi cievami zvýši a okrajové časti tela sa lepšie prekrvia.

2. Upravte jedálniček

Krvný obeh môžete stimulovať aj pomocou stravy, a to zvýšením konzumácie zahrievacích potravín a obmedzovaním tých ochladzujúcich. Nevyhnutná je aj strava bohatá na omega-3 nenasýtené mastné kyseliny.

Vnútorne váš organizmus prehrejú teplé polievky, cesnak, cibuľa, pór, chren, zázvor, muškátový oriešok, koriander, kardamóm, karí, čierne korenie, škoricu, badián, rozmarín a klinček. Zo živočíšnej produkcie potom ryby, kuracie, baranie, jahňacie, husacie či kačacie mäso, vajcia, maslo aj masť. Zaradiť môžete aj sušené ovocie, vlašské orechy, mak, slnečnicové semienka, pšeno, pohánku, celozrnné potraviny, kakao alebo bylinkové čaje (nechtík lekársky, klinčeky alebo medovka).

3. Relaxujte

Doprajte si dostatok odpočinku a znižujte tak psychickú záťaž. Môže ísť o relax aktívny aj pasívny. Dôležité je eliminovať situácie a stavy, kedy je telo v strese a prirodzene spúšťa obranné mechanizmy. Nájdite si činnosť, pri ktorej sa dokážete uvoľniť, a robte ju pravidelne.

4. Prekrvujte končatiny masážami

Ako sa prekrviť? Studených nôh a rúk sa môžete zbaviť aj pomocou rôznych druhov masáží (ajurvédska, lymfatická, masáž lávovými kameňmi). V domácom prostredí, v práci alebo na cestách vám ako rýchly pomocník na prekrvenie horných alebo dolných končatín dobre poslúžia aj rôzne domáce masírovacie pomôcky, ako napríklad masážna loptička alebo masážny prsteň a náramok.

5. Izolujte končatiny od chladu

V zimnom období nepodceňujte vhodnú tepelnú izoláciu. Investícia do funkčných rukavíc a teplých ponožiek sa určite oplatí.

6. Ohrievajte skrehnuté ruky a nohy

Úľavu od studených nôh a rúk vám prinesie aj teplá sprcha alebo teplý vodný kúpeľ. Na zahriatie vám dobre poslúži aj kúrenie alebo nahrievacie vankúšiky či teplé zábaly.

Krb, kúrenie, teplá sprcha alebo nahrievacie vankúšiky vám nohy spoľahlivo zahrejú
Bez teplých ponožiek a rukavíc sa v zime nezaobídete

Studené ruky a nohy pri deťoch

Bábätká síce ešte nedokážu samé regulovať telesnú teplotu, studené ruky a nohy pri nich ale nesignalizujú, že je im zima. To platí aj pri starších deťoch. Oveľa lepšie spoznáte, či je dieťaťu zima, keď mu siahnete na zátylok. V zimnom období je samozrejme dobré chrániť detské ruky aj nohy pred chladom a mrazom pomocou rukavíc a teplej obuvi. Pri izbovej teplote by sme ale teplotu rúk a nôh nemali brať ako vodítko na obliekanie. Väčšou hrozbou pre deti totiž môže byť prehriatie organizmu.

ZÁVEROM:

V zimnom období alebo v chladnom prostredí sa vám môže bežne stať, že budete mať studené ruky aj nohy, na tom nie je nič neobvyklé. Dôležitá je dobrá tepelná izolácia a ochrana rúk aj nôh pred chladom a mrazom. Pomôcť vám tiež môže pohyb, strava aj niektoré techniky vhodné na ich prekrvenie. Ak sa ale so studenými končatinami stretávate aj po zvyšok roka, odporúčame navštíviť lekára a vylúčiť niektoré ochorenia, ktoré ovplyvňujú správny krvný obeh.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(59)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(7)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(17)

Celostná medicína

(28)