Pozor na bolesť medzi lopatkami! Vo väčšine prípadov ide o dôsledok sedavého spôsobu života či zamestnania, ale táto bolesť môže byť tiež známkou niečoho závažného až život ohrozujúceho.
Základnou príčinou je preťaženie svalov. Nie je tajomstvom a ani prekvapením, že dnešný sedavý spôsob života má negatívny vplyv na náš chrbát. Zatiaľ čo predtým sa človek počas dňa prevažne pohyboval, dnes ľudia presedia hodiny a hodiny často bez možnosti poriadne sa natiahnuť. Stuhnuté či natiahnuté svaly nám potom znepríjemňujú akýkoľvek pohyb.
Niekedy môže dôjsť k natiahnutiu svalov medzi lopatkami aj počas spánku. Pôvodom býva nesprávna spánková poloha či nekvalitný matrac. Ak sa ráno prebúdzate s bolesťou v hornej časti chrbta, zvážte, v akých podmienkach spíte. Ako najvhodnejšiu spánkovú polohu odporúčajú odborníci ležanie na chrbte.
Bolesť medzi lopatkami ako príznak infarktu myokardu
V tomto prípade býva spojená s ďalšími príznakmi, ako je bolesť na hrudi, dýchavičnosť, nevoľnosť, zvracanie. Život ohrozujúca môže byť aj disekcia aorty, čo je natrhnutie vnútornej vrstvy aorty, ktorá je najväčšou tepnou ľudského tela. Aj tá sa prejavuje bolesťou medzi lopatkami, okrem toho aj ostrou bolesťou v strednej časti chrbta, dýchavičnosťou a nevoľnosťou. Pre oba prípady platí volať lekársku pomoc.
Bolesť medzi lopatkami je tiež jedným z príznakov pľúcnej embólie. Nie je teda dobré túto bolesť podceňovať. Obzvlášť, keď sa spoločne s ňou objavuje aj bolesť na hrudi, dýchavičnosť, motanie hlavy, horúčka či nadmerné potenie. Aj tu je na mieste sa ihneď obrátiť na pomoc lekára.
Život s bolesťou
Pravdepodobne ide o dôsledok životného štýlu. Neohrozuje nás na živote, ale znepríjemňuje nám každodenný pohyb. Čo ale robiť, keď musíte týždenne tráviť desiatky hodín sedením? Či už za pokladňou alebo pri počítači. Čo keď prácu zmeniť nemôžete alebo nechcete, ale trápiť sa neustálou a všadeprítomnou bolesťou tiež nie?
Poradíme vám, čo na bolesť pomáha, a hlavne ako jej predchádzať
- Cviky na bolesť chrbta medzi lopatkami
Vyskúšajte naťahovacie cvičenia na rameno:
Jednu ruku si dajte za hlavu a položte ju dlaňou na chrbát, priamo medzi lopatky. Druhú ruku potom veďte zospodu a položte ju na chrbát chrbtom ruky. Potom obe ruky posúvajte smerom k sebe tak, aby sa dotkli špičkami prstov. Niekoľkokrát zopakujte, potom vymeňte ruky a opäť niekoľkokrát zopakujte.
Zatiahnite obe ramená dozadu, vypnite hrudník a vydržte v tejto pozícii aspoň desať sekúnd. Niekoľkokrát opakujte. → Ďalšie cviky na natiahnutie chrbta
- Masáž, odpočinok, obklady
Masáž chrbta uvoľní svalové napätie, zvýši prekrvenie a odplaví splodiny vzniknuté pri svalovej práci. Uľaví tak od bolesti svalov a urýchli proces regenerácie svalového tkaniva. Masáž sa ale odporúča skôr ako prevencia ako liečba. Pomôže od bolesti, ale často len dočasne. O účinkoch masáže chrbta
Odpočinok môže byť skvelým riešením pri jednorazovom natiahnutí svalov. Nechajte telo odpočívať a ono si samo poradí bez toho, aby ste do toho museli nejako zasahovať.
Na zmiernenie bolesti medzi lopatkami sú veľmi účinné teplé či studené obklady. Ako studený obklad môže poslúžiť zamrznutá zelenina alebo ovocie zabalené do utierky. Pre teplý variant sa potom skvele hodí nahriaty gélový vankúš. Prikladajte na bolestivé miesta na 15 minút a v priebehu dňa opakujte.
Ako predchádzať bolesti medzi lopatkami?
Najdôležitejšia je prevencia, zdravý životný štýl, dostatok pohybu a kvalitného spánku. Základom je predchádzanie akýchkoľvek bolestí chrbta. A to nielen medzi lopatkami.
- Správne držanie tela. To je základ, či už idete, stojíte alebo sedíte, dbajte na správne držanie tela. Tým predídete veľa problémom nielen s chrbtom. Obzvlášť pokiaľ v práci niekoľko hodín prestojíte alebo presedíte, nepredkláňajte sa, ani nezakláňajte. Bolesť chrbta medzi lopatkami vás môže potrápiť aj v noci. Nezabúdajte teda na dobré podmienky na spánok. To znamená kvalitný matrac a anatomický vankúš, ktoré vám pomôžu so správnym držaním tela aj pri spaní.
- Začnite s naťahovaním. Obzvlášť pokiaľ máte sedavé zamestnanie a trávite tak veľa času v jednej polohe. Myslite si na to, že by ste mali každú hodinu aspoň na päť minút vstať, pretiahnuť stuhnuté svaly a prejsť sa.
- Zdravý životný štýl. Neprejedajte sa sa, jedzte veľa zeleniny a ovocia, vyhýbajte sa tučným a sladkým jedlám. Nemenej dôležitý je kvalitný spánok, a to 7 až 8 hodín denne.
- Technika zdvíhania ťažkých bremien. Ak zdvíhate ťažké bremeno, vždy ohnite nohy v kolenách, čím uľavíte svojmu chrbtu. Nesprávne zdvíhanie ťažkých bremien sa najčastejšie prejavuje práve v bolesti svalov medzi lopatkami.
- Chôdza. Najlepší a najprirodzenejší pohyb. Snažte sa čo najviac chodiť, vystúpte o zastávku skôr a zvyšok cesty dojdite, choďte po schodoch a nepoužívajte výťah, vyrazte si na prechádzku so psom.
Čo na bolesť medzi lopatkami hovorí psychosomatika?
Horná časť chrbta je oblasť odrážajúca obdobie po počatí, teda štádium vnútorného a osobnostného rozvoja. Hromadíme tu neriešené otázky a tie sú spojené s citmi alebo zmätenosťou vzťahu k sebe samému. Bolesť a pocity napätia v hornej časti chrbta súvisia so sklamaním a podráždenosťou, tu vyvolávajú nenaplnené ambície, skutočné a pravé vnútorné priania a túžby. A všetko to sa vŕši a prechováva práve na chrbte.
Napäté svaly tvoriace „brnenie“ hornej časti chrbta sú často naplnené zlobou pôvodne smerovanou proti sebe. Tá sa môže časom zamerať von voči niekomu inému. Príklad môžeme vidieť na tzv. vdovskom hrbe. Ten sa objavuje obzvlášť u starších žien v oblasti šije a svedčí o nahromadení zlosti a pocitov ukrivdenosti, ktoré sa tam dlhé roky ukladali.
Celostný pohľad na bolesť
Z pohľadu psychosomatiky ide o komplexný prístup k akejkoľvek bolesti tela. Teda aj bolesti medzi lopatkami. V ideálnom prípade sa prepojí klasická medicína a psychoterapia, ktorá súvisí aj so zmenou životného štýlu.
Prevencia potom spočíva v duševnej hygiene. Tá má za cieľ odbúrať napätie a stres, ktoré sa v nás hromadia. Vďaka tomu sa môžete uvoľniť nielen psychicky, ale aj fyzicky. A potom máte dosť síl sa postaviť prípadným problémom hneď a neodkladať ich na neskôr. Pretože odsúvaním problémov sa vo vás kopí stres a problémy narastajú.
ZÁVEROM: Bolesť chrbta medzi lopatkami je najčastejšie spôsobená preťaženými či stuhnutými svalmi v hornej časti chrbta. Príčinou býva sedavý spôsob života a nedostatok vhodného pohybu, ktorý naťahuje svaly rovnomerne. Z pohľadu psychosomatiky je to potom aj hromadenie stresu z odsúvania problémov, z nenaplnených ambícií a prianí, ktoré sa nám kopia práve v hornej časti chrbta. Riešením je psychoterapia v kombinácii so zmenou životného štýlu.
Mohlo by vás zaujímať
Lieky proti bolesti chrbta nezaberajú?
Trápi vás bolesť chrbta a nemôžete sa dopátrať príčiny bolesti?
Chrápanie. Problém, nad ktorým sa nevypláca mávnuť rukou.
Cítite sa unavení, sotva ráno vstanete z postele? Je na čase zbystriť.
Podľa celostnej medicíny sú bolesti chrbta často signálom celkových problémov.
Už si ani nedokážete spomenúť, ako vám bolo, keď vás ešte nebolel chrbát?