7 tipov pre zdravý spánok

7 min
30 septembra, 2022
Prečo nemám hlboký spánok? Môže za to váš počítač?
Prečo nemám hlboký spánok? Môže za to váš počítač?

Počítať ovečky možno na rýchle zaspávanie pomôže najmenším deťom. Na dospelých obvykle táto metóda nezaberá. Ako zaspať, keď to nejde a ako sa najlepšie vyspať, zistíte v našich tipoch. Niekedy ku kvalitnejšiemu spánku stačí urobiť iba malú zmenu.

1. Obavy je potrebné rozptýliť

Čo robiť, keď nemôžem zaspať? Možno ste sa na túto otázku v ordinácii svojho lekára pýtali tiež. Obzvlášť ak máte viac ako šesťdesiat, je väčšia pravdepodobnosť, že tento problém riešite. Do kolotoča prebdených nocí sa dostávajú často práve seniori z psychickej príčiny. Po nejakej dobe problémov so spánkom totiž nezaspia jednoducho z obavy, že nedokážu zaspať.

V takom prípade zaberá naučiť sa pracovať so svojimi myšlienkami. Nasmerovať ich inam a nedovoliť vstúpiť tým, ktoré sa zaoberajú riešením problémov. Jednoducho zamestnajte hlavu niečím iným. Napríklad zaujímavou knižkou alebo počúvaním meditačnej hudby.

2. Viac sa hýbte

Strach z toho, že nezaspím, je ale len pokračovaním skúsenosti so zlým zaspávaním. To môže byť zapríčinené napríklad nedostatkom pohybu v aktívnej fáze dňa. A vedzte, že takýto problém nemajú len seniori, ale väčšina ľudí so sedavým zamestnaním.

Preto pokiaľ chcete dobre spať, naordinujte si aspoň hodinku cvičenia denne. Ideálne neskoro popoludní medzi 16. a 19. hodinou. Môže to byť pokojne jóga alebo len svižná chôdza, dôležité je, že sa pritom zbavíte psychickej ťažoby, ktorá sa vo vás za celý deň nahromadila.

3. Dajte životu poriadok

Večer ich nemôžete nahnať do postele, ráno nejdú zobudiť. Ako zaspať, keď to nejde? Častý problém mnohých predškolákov, ale aj školákov. Aj tu platí dostatočná aktivita počas dňa, avšak na večer už deti potrebujú byť v kľude. Čo ešte vo väčšine prípadov rozhodne zaberie, sú rituály, poriadok, pravidelný režim. Malé dieťa potrebuje chodiť spať v rovnakom čase, a to každý deň, soboty, nedeľa nevynímajúc. Aj rovnaký čas vstávania zohráva veľkú úlohu. Podobné odporúčanie často porovná spánok aj dospelým.

Ako zaspať, keď to nejde? Osvedčené triky vám pomôžu
Ako zaspať, keď to nejde? Vyskúšajte naše tipy!

4. Zamerajte sa na to, čo jete

Na to, ako si cez noc odpočinieme, má vplyv nielen zaspávanie, ale aj kvalita spánku. Pri skutočne hlbokom spánku totiž prebieha energetická obnova organizmu. Tkanivá a kosti rastú a opravujú sa, uvoľňujú sa dôležité hormóny, zvyšuje sa prekrvenie svalov a tiež sa posilňuje celkový imunitný systém.

Možno sa sami seba pýtate, ako je to možné, prečo nemám hlboký spánok. Často riešenie tejto otázky súvisí s nejakým rušivým elementom v prostredí, v ktorom spíte. Či už vo vnútornom – v tele alebo vo vonkajšom – v spálni.

Vaše vnútorné prostredie môže narušiť to, čo večer pred spaním jete. Nehodia sa všetky tučné, vyprážané a ostré jedlá. Naopak kvalitný spánok podporí potraviny obsahujúce aminokyselinu tryptofán. Sú to napríklad orechy, ryby, banány alebo napríklad mak.

5. Poriadna tma je základ

Pre zdravý spánok je veľmi dôležitá tma. Ale tma naozajstná, žiadna polovičatá. Škodlivé je v tomto smere akékoľvek modré svetlo z obrazoviek, ale aj zo žiaroviek s chladnou farbou. Dokáže totiž zastaviť tvorbu melatonínu toľko potrebného na nočnú regeneráciu organizmu.

6. Od chrápania pomôže spev aj tenisová loptička

Chrápanie je často jeden z hlavných dôvodov nekvalitného spánku. Odbúrať ho môže posilnenie svalov v oblasti horných partií hrtana. To sa dá docieliť spevom či hrou na dychový hudobný nástroj. Pokiaľ viete, že chrápete len v polohe na chrbte, potom sa oplatí oklamať telo tenisovou loptičkou. Ten stačí zašiť do vrecka na chrbte pyžamá. To si potom človek poriadne rozmyslí, akú polohu na spanie zvolí.

7. Mocné bylinky v matraci

Kto ešte neskúšal, určite neoľutuje, keď na lepšie uvoľnenie pred spaním vypije šálku bylinkového čaju. Odporúča sa napríklad medovka, materina dúška alebo naplniť vankúš levanduľou či harmančekom. K dostaniu sú tiež matrace s extraktmi z týchto bylín. Byliny potom pozitívne ovplyvňujú vaše telo po každú noc.

Záverom:

Spôsobov, ako predĺžiť hlboký spánok, existuje mnoho, rovnako ako tipov na lepšie zaspávanie. Nie každému bude vyhovovať rovnaký, preto stojí za to skúšať a skúšať. A najlepšie kombinovať.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(17)

Spánok

(59)

Ortopédia

(36)

Masáže

(8)

Kúpele

(7)

Joga

(7)

Fyzioterapia

(9)

Fitness

(17)

Celostná medicína

(28)