Podľa celostnej medicíny sú bolesti chrbta často signálom celkových problémov. Chrbtica predstavuje os tela, a teda aj os celého bytia. Ešte viac než telesná záťaž, tak chrbtu škodí emocionálna záťaž. A tá sa môže vystupňovať tak, až človeka doslova zlomí…
Príznaky a príčiny jednotlivých bolestí chrbta
Najskôr prinášame základné rozdelenie ťažkostí s chrbtom a ich fyzické príčiny:
- Lumbago – bolesť v bedrách, ktorá sa prejavuje po väčšej námahe alebo pri zdvíhaní ťažkých predmetov. Príčinou býva zlá poloha, nesprávne sedenie, preťažovanie, neopatrnosť pri zdvíhaní predmetov, rozvoľnené väzy počas tehotenstva ale aj stres a spánkový deficit.
- Fibrozitída – bolesť a citlivosť pociťovaná vo veľkých svaloch chrbta. Svaly tuhnú pri napätí a v nesprávnej polohe.
- Ischias – bolesť v sedacom svale vystreľujúca do stehna a ďalej do nohy. Problém vzniká stlačením sedacieho nervu, za čo môžu stuhnuté svaly či vyskočená medzistavcová platnička.
- Platničkové bolesti – tŕpnutie a mravčenie v bedrách, niekedy spojené s ischiasom. Príčinou je vyskočený medzistavcový disk (platnička) v dôsledku chronického opotrebovania, prípadne po prudkom pohybe.
Celostná medicína dáva bolesti chrbta do súvislosti s duševným preťažením, nepochopením okolitých vplyvov ale predovšetkým, seba samého. Spočítajú sa všetky povinnosti, starosti, strach, vonkajší a vnútorný tlak a problém je na svete… Bolesti tohto typu vyžadujú spomalenie a nastolenie témy pokory. Konkrétne, oblasť hrudníka odráža vzťahové krízy, krčná chrbtica a šija trpia nadmernou sebakritikou, tvrdosťou k sebe a následným vysilením. V bedrách sa prejavuje strach z nedostatku či nadmiera sebe udelených povinností. Ostatne, aj slovenská múdrosť znie: „Má toho veľa na pleciach.“
Lekárske postupy pri bolestiach chrbta
Lekár pacienta vyšetrí, vylúči infekciu močových ciest a ak to je nutné, pošle ho na röntgen. Pri bolestiach chrbta sa zvyčajne predpisujú protizápalové lieky, teplo (ak nejde o zápal), prípadne masáže a potom opatrná rehabilitácia. Odpočinok už väčšinou lekári neodporúčajú, avšak vyskočenie medzistavcovej platničky sa lieči niekoľkými týždňami na lôžku.
Určite vyhľadajte lekára, ak bolesť v krížoch sprevádza nevoľnosť a horúčka nad 38 stupňov a ak je bolesť koncentrovaná v jednom malom bode pri bolesti krčnej chrbtice alebo medzi lopatkami a pri tŕpnutí alebo neschopnosti ovládať končatiny. Vážne prípady vyžadujú hospitalizáciu a niekedy aj neurochirurgický zákrok.
Nádejou je, že u našich susedov v Českej republike pribúdajú praktickí lekári venujúci sa celostnej a psychosomatickej medicíne. Medzi priekopníkov v odbore patria Jan Hnízdil či Josef Jonáš. Na internete nájdete kontakty na ordinácie a celé inštitúcie celostnej medicíny.
Brnenská celostná lekárka Zuzana Lewandowská uvádza: „Na zachovanie harmonického chodu organizmu je dôležité čistiť, čiže detoxikovať, sprechodňovať dráhy v tele a dodávať energiu. Toto všetko vyžaduje trpezlivosť, nemať pasívny prístup k svojmu zdraviu a mať chuť niečo pre seba urobiť. Na ceste k harmonizácii tela a duše vám prajem nestrácať trpezlivosť pretože nitky problémov sa rozplietajú postupne, ale isto.“
Alternatívna liečba pri bolestiach chrbta
Existuje celá rada alternatívnych postupov, ktoré sú účinné pri bolestiach chrbta. Pri bolestiach chrbta má veľký efekt akupunktúra. Zapichovaním ihličiek na presne určené body ošetruje dráhu močového mechúra, ktorá je úzko spojená s obličkami a zároveň, s emóciami strachu, neistoty, vyčerpanosti…
Tradičná čínska medicína, ale tiež aj ajurvéda a jóga, poskytla svetu aj metódy detoxikácie organizmu, ktoré sú taktiež dôležité na zmiernenie bolesti chrbta.
Homeopatia podporuje zdravý chrbát liekmi Bryonia, Nux vomica, Arnica či Rhus toxicodendron (sila 9 CH, užívať 4× denne po dobu 14 dní, nejesť, nepiť a nečistiť si zuby 15 minút pred a po podaní lieku). Špecifické sú homeopatiká českého výrobcu – Akadémia klasickej homeopatie (AKH).
Čo radí akupresúra? Pri bolestiach bedier si stlačte na tri minúty bod na chrbte zápästia, na čiare vedúcej medzi malíčkom a prstenníkom. Taktiež pomáha minútové stláčanie palcami a jemná masáž palcami miest po bokoch chrbtice nad panvou.
Liečivé rastliny taktiež uľavujú boľavému chrbtu. Vyskúšajte bielu vŕbu, samorastlík, šišiak, rozmarín a lobelku. Lyžička sušených bylín sa zaleje šálkou vriacej vody a nechá sa vylúhovať päť minút. V Českej republike je mnoho bylinných lekární, v ktorých zdarma získate cenné rady.
Aromaterapia sa zameriava na kúpele s niekoľkými kvapkami rozmarínového, harmančekového alebo levanduľového oleja. Možno si ich tiež zmiešať s nosným olejom, napríklad mandľovým a postihnutú oblasť masírovať. Podľa skúseností na ischias zaberá gerániový olej.
Reflexológia radí minútu masírovať reflexné zóny na chodidle. Pri bolestiach chrbtice – okolie bruška pod palcom, krčnej chrbtici odpovedá oblasť priamo pod palcom, bedrám uľaví masáž vnútorného okraja chodidla a bod pre sedací nerv prechádza pätou.
Chrbtu tiež prospejú vybrané doplnky stravy, vitamíny, minerály, liečivé gély, masti alebo náplasti. Mnoho zástancov má Schüsslerove tkanivové soli alebo Bachove kvetové esencie, obnovujúce telesnú a duševnú rovnováhu. Dostupná je aj rada metód alternatívnej psychoterapie.
Ako si môžeme pri bolestiach chrbta pomôcť sami? Najdôležitejší je pravidelný pohyb, správne držanie tela a primerané zaťažovanie svalov. Veľký význam má aj udržiavanie optimálnej hmotnosti, zabezpečenie zdravého sedenia a zdravého spania. Ale hlavne sa pýtajte sami seba či nemáte naložené viac, ako unesiete…
ZHRNUTIE: Celostná medicína sa pozerá na chrbát komplexne. Berie do úvahy fyzické, ale hlavne psychické príčiny bolestí chrbta a pristupuje k pacientovi individuálne. Okrem tradičných lekárskych postupov uplatňuje sériu alternatívnych metód – psychoterapiu, akupunktúru, detoxikáciu, homeopatiu, akupresúru, fytoterapiu, dietológiu, aromaterapiu, reflexológiu a ďalšie. Dobrá správa: ordinácií aj centier celostnej medicíny u našich susedov v Českej republike stále pribúda.
Mohlo by vás zaujímať
hrápanie. Problém, nad ktorým sa nevypláca mávnuť rukou.
Cítite sa unavení, sotva ráno vstanete z postele? Je na čase zbystriť.
Lieky proti bolesti chrbta nezaberajú?
Trápi vás bolesť chrbta a nemôžete sa dopátrať príčiny bolesti?
Pozor na bolesť medzi lopatkami! Vo väčšine prípadov ide o dôsledok sedavého...
Už si ani nedokážete spomenúť, ako vám bolo, keď vás ešte nebolel chrbát?