Ak chcete pre svoj boľavý chrbát urobiť skutočne niečo efektívne, vyskúšajte bankovanie chrbta. Masáž bankami – metóda, ktorú ľudia poznajú už tisícročia, dokáže pomôcť nielen od bolesti chrbta. Výborne detoxikuje, môžete s jej pomocou zatočiť aj s niektorými orgánovými chorobami, poradí si s prechladnutím a pomáha pri celulitíde.
V článku o bankovaní chrbta sa dozviete:
~ Kde sa masáž bankami vzala,
~ V čom tkvie tajomstvo bankovania – účinky,
~ Či je pre mňa vhodná.
Že ste ešte o bankovaní nepočuli?
S vianočným stromčekom táto praktika nemá nič spoločné, hoci hlavný nástroj, ktorý sa pri nej používa, tak trochu sviatočnú ozdobu pripomína. Ide o sklenenú guľu s otvoreným hrdlom, ktorá sa nahreje a doslova prisaje ku koži. Podtlak spôsobí prekrvenie tkaniva, čo má pozitívny efekt ako na boľavé miesto, tak na vnútorné orgány, ktoré sú s touto plochou spojené. Často sa stretnete aj s gumovými bankami, ktoré sú perfektné na domáce bankovanie.
Fľaky po bankovaní – zmodrejú, ale nebolia
Akonáhle sa banka prisaje, pokožka pod ňou okamžite sčervená. Nie je nič výnimočné, že po masáži sú ošetrené miesta pokryté modrinami. Fľaky po bankovaní sú v poriadku – tieto hematómy nie sú nebezpečné a behom pár dní zmiznú. Akokoľvek môžu fľaky vyzerať hrozivo, masáž bankami je úplne bezbolestná, dochádza len k ľahkému pnutiu kože.
História alebo zabudnutá masáž
Bankovanie ako metódu na zlepšenie zdravotného stavu poznali už 5000 rokov pred naším letopočtom v starovekom Egypte, svedčia o tom aj hieroglyfické zápisy. Pomocou tejto metódy zbavovali telo škodlivých látok. Vyzdvihoval ju aj staroveký grécky lekár Hippokrates. V Číne sa liečba bankami používa od nepamäti, a dokonca aj dnes je v nemocniciach uznávanou podpornou metódou. Od 18. storočia sa v Európe vplyvom západnej medicíny ocitla masáž bankami na okraji záujmu, v polovici 20. storočia ju ale ľudia postupne zase začali objavovať.
K čomu je bankovanie chrbta dobré
Dnes sa k bankovaniu zvyčajne pristupuje tam, kde už klasická masáž chrbta nestačí. Má priaznivý vplyv na obnovu kože, stimuluje krvný a lymfatický obeh, činnosť vnútorných orgánov, zlepšuje trávenie a vstrebávanie živín. Oceníte to, ak napríklad trpíte reumatickým ochorením, pri úsade, bolestiach hlavy rôzneho pôvodu, vrátane zápalu vedľajších nosových dutín, pri rôznych chorobách tráviaceho systému, pri bolestivej menštruácii či chorobách nervovej sústavy. Pozitívnych účinkov je ale ďaleko viac, informujte sa najlepšie priamo u maséra.
Kedy je lepšie sa bankovaniu vyhnúť
Hoci bankovanie chrbta veľmi dobre pôsobí na rad neduhov, nie je pre každého. Skúšať by ste to nemali v prípade, ak trpíte napríklad na rozsiahle kŕčové žily, gangrénu, akútnu trombózu či srdcové alebo pečeňové problémy.
Ako masáž prebieha
V masérskej praxi sa najčastejšie vykonáva bankovanie chrbta, banky sa ale dajú použiť aj na ďalšie časti tela napríklad ramená, kolená a dokonca aj tvár. V staroveku sa hojne bankovali členky, pretože podľa niektorých prameňov sa práve tam kumuluje najviac škodlivých látok v tele.
Existujú dve metódy bankovania: suché a krvavé. Krvavé sa v histórii používali napríklad na odsatie jedu alebo hnisu z rany. Dnes ho môžu využívať výhradne lekári, v masérskej praxi sa stretávame so suchým bankovaním.
Suché bankovanie – postup
Pri tejto metóde sa postihnuté miesto najprv natrie olejom a potom masér prikladá banky na boľavé miesto či reflexné body na tele alebo ich po chrbte presúva, a tým chrbát masíruje. Bankovú masáž chrbta zvyčajne kombinuje s klasickou masážou a dohromady tak masíruje zhruba hodinu. Banky sú pritom na jednom mieste prisaté od 5 do 15 minút.
Masér môže použiť niekoľko rôznych druhov baniek, či už klasické sklenené alebo hojne využívané plastové, pri ktorých sa dá podtlak regulovať pomocou odsávacej pumpičky. Pokiaľ banky pumpičku nemajú, ako banky určené na bankovanie doma, podtlak sa reguluje len silou stlačenia.
Záverom o bankovaní
Bankovanie chrbta môže na prvý pohľad vyzerať ako metóda razantná, pre väčšinu ľudí je ale príjemná. Mnohým sa vďaka nej zlepšili zdravotné problémy, mnohí sa neduhov zbavili navždy. Ak ste ale predsa len vyznávačom jemnejších metód, potom môžete na odbúranie bolesti chrbta skúsiť napríklad kraniosakrálnu terapiu. Aj táto metóda stojí za vyskúšanie.
Mohlo by vás zaujímať
JLieky proti bolesti chrbta nezaberajú?
Neoddeliteľnou súčasťou komplexnej starostlivosti o chrbát je tiež masáž.
Na bolesť v chrbte je odpradávna najlepším liekom masáž.
Vneste zmenu do vášho života...
Najviac bolestí chrbta pramení z nesprávnej životosprávy.
Chcete konečne začať poriadne cvičiť, aby ste zvládali každodenné úlohy s ľahkosťou...