Príliš dlhé spanie: čo s vami robí nadbytok spánku?

5 min
30 septembra, 2022

Patríte medzi spáčov, ktorí zvládnu spať 10 až 12 hodín denne? Bez kvalitného a dostatočne dlhého spánku naše telo trpí, ale nič sa nemá preháňať. Aj nadmerné spanie vám môže uškodiť a spôsobiť závažné ochorenie. Príliš dlhý spánok škodí rovnako ako jeho nedostatok. Čomu všetkému môžete predísť, keď dĺžku spánku upravíte do optimálnych hodnôt?

Aký dlhý spánok je už veľmi dlhý?

Spánková potreba každého z nás je individuálna, rovnako ako aj my sami sme individualitami. Všeobecne sa pre zdravý spánok dospelého človeka odporúča neprerušených 7-9 hodín denne. V tomto čase sa telo aj mozog dostatočne zregenerujú a spánok má blahodárne účinky na vaše zdravie. Niekto si ale vystačí so 7 hodinami spánku, niekto potrebuje spať dlhšie. Pre niekoho je zase 9 hodín tak akurát, pre niekoho už je to príliš. Drvivá väčšina patrí medzi sedemhodinových spáčov. Pokiaľ práve patríte do druhej skupiny, mala by vás potreba dlhého spánku sprevádzať už od detstva.

Koľko hodín denne je teda optimálne stráviť spánkom? Odpoveď vám dá vaše vlastné telo. Ak sa objaví niektorý z príznakov nadbytočného spánku, spozornite a popremýšľajte, či by vaše telo aj mozog neuvítalo skoršie prebudenie. Venujte pozornosť aj tomu, pokiaľ sa vaša potreba spánku zrazu zvýši.

Spíte málo, alebo až príliš? Sledujte príznaky nezdravého spánku

Príznaky príliš dlhého spánku sa v podstate veľmi nelíšia od príznakov, s ktorými by ste sa stretli v prípade nevyspania. Môžu pre vás byť dobrým vodítkom na nájdenie optimálneho času stráveného spánkom. Pokiaľ na sebe žiadny z príznakov nespozorujete, spíte podľa vašich individuálnych potrieb. Ak sa vám ale niečo nezdá, skúste spánok skrátiť (prípadne predĺžiť).

Čo teda na sebe môžete pozorovať, ak ste prespaní, či nedospaní?

  • únava
  • výkyvy nálad
  • bolesti hlavy
  • bolesti chrbtice
  • malátnosť
  • horšie a pomalšie reakcie na podnety
  •  zhoršená schopnosť vykonávať niektoré činnosti
  •  úzkostné až depresívne stavy
Jedným z príznakov nadmerného spánku je únava a bolesť hlavy
Prebúdzate sa unavení? Možno spíte viac, než je potrebné

K akým chorobám sa dlhodobo môžete prespať?

Ak vám vaše telo vysiela signály zodpovedajúce príznakom a vy ich budete ignorovať, môžete sa prespať až k závažným ochoreniam, ako je napríklad cukrovka, obezita, depresia, zápalové stavy v tele, riziko infarktu myokardu, ochorení ciev či mozgovej mŕtvice.

Prespalosť (rovnako ako nedostatok spánku) môže zvýšiť hladinu cukru v krvi, čo zvyšuje riziko cukrovky. To môže zvýšiť aj fakt, že vďaka času, ktorý strávite v posteli navyše, sa ochudobňujete o čas venovaný pohybu. Môžete sa tak začať stretávať s priberaním na váhe vedúcim až k obezite, ktorá je taktiež rizikovým faktorom vzniku cukrovky.

Nadbytok spánku môže byť aj spúšťačom depresií alebo naopak jej následkom. Ľudia trpiaci úzkosťou alebo depresívnymi stavmi môžu pociťovať zvýšenú potrebu spánku. Tieto poruchy totiž skracujú fázy hlbokého spánku, čo vyúsťuje k zvýšenej únave a ospalosti. Dlhší spánok však môže depresiu ešte zhoršovať. S depresiami je to teda tiež trochu začarovaný kruh. Neznamená to ale, že hneď trpíte klinickou depresiou, pokiaľ dlhodobo spíte viac. Niekedy naozaj len stačí upraviť dĺžku spánku, aby sa vaša nálada opäť pozdvihla.

Dlhodobé prekračovanie odporúčanej dĺžky spania môže viesť až k predčasnému úmrtiu. Vinníkom môžu byť zápaly v tele alebo ochorenie srdca. Ani mozgu nadmiera spánku nesvedčí a prespávanie tak môže vyústiť do demencie či mozgovej mŕtvice.

Spite 7–9 hodín a prebudíte sa svieži

Spím 12 hodín denne. Čo s tým?

Ak sa aj po dlhom spánku budíte unavení, skúste dobu spánku skrátiť na odporúčané rozmedzie a spite kratšiu dobu aspoň dva týždne. Priaznivo sa na dĺžke aj kvalite spánku podpisuje aj pravidelné cvičenie, vyvážená strava a kvalitný matrac. Zaistite si teda najskôr vhodné podmienky na zdravú spánkovú hygienu. Po 14 dňoch môžete pol hodinku ubrať alebo pridať, podľa toho, ako sa cítite. Až sa budete po prebudení cítiť svieži a odpočinutí, našli ste ideálnu dĺžku spánku.

Pokiaľ sa vám ale dlhodobo nedarí dobu spania skrátiť na optimálny čas, zvážte návštevu lekára alebo spánkového laboratória. Môžete mať nejakú doteraz nezistenú chorobu, kvôli ktorej vaše telo vyžaduje viac spánku. Prespávanie môže byť napríklad príznakom spánkového apnoe spojeného s dýchacími ťažkosťami.

ZÁVEROM:

Optimálna odporúčaná dĺžka spánku je 7–9 hodín denne. Ak dlhodobo spíte dlhšie, môžete zaznamenať niektoré z príznakov nadmerného spánku, ktoré môžu vyústiť až do závažných ochorení, či dokonca predčasné úmrtie. Skúste teda upraviť dĺžku spánku, aby ste sa neprespávali a prebúdzali sa svieži, oddýchnutí a s dobrou náladou. Ak sa vám to nedarí, zvážte návštevu lekára alebo spánkového laboratória.

Mohlo by vás zaujímať

Zdieľať
Poslať

Páči sa Vám článok?

Výživa

(13)

Spánok

(56)

Ortopédia

(34)

Masáže

(7)

Kúpele

(7)

Joga

(6)

Fyzioterapia

(6)

Fitness

(14)

Celostná medicína

(17)